Jak na rodinný rozpočet?

Kalendář

Jak na pořádek v rodinných financích? Dali jsme dohromady pět tipů pro rodinný rozpočet bez zbytečných problémů.

Základem je mít přehled o svých příjmech a výdajích. Zatímco příjmy tvoří obvykle několik položek, často jen dvě (výplaty manželů, případně sociální dávky), tak výdajů jsou měsíčně desítky. Pro kontrolu rodinného rozpočtu a zapisování výdajů jsou k dispozici zdarma šířené i placené programy, šablony do tabulkových programů, nebo vám může stačit obyčejná tužka a papír.

Dobré je si výdaje rozdělit do skupin a tyto kontrolovat a ptát se na jejich nezbytnost, pokud je váš rodinný rozpočet napjatý. A teď slibovaných 5 tipů, jak na vyrovnané rodinné finance.

  1. Sepište si všechny příjmy, i ty nepravidelné
  2. Sepište si pravidelné výdaje - toto je velmi důležité, protože po odečtení pravidelných plateb od příjmů vám zbydou finance na útratu. Mezi opakující se platby patří nájemné, energie, telefony, internet, splátky úvěrů, pojištění a spoření. Zapište si i menší položky, jako je poplatek za TV a rozhlas.
  3. Jeden měsíc bude zkušební, během kterého si budete zapisovat nepravidelné výdaje - potraviny, drogerie, kultura, sport, pohonné hmoty, výdaje na dojíždění do práce a do školy, stravenky apod.
  4. Zjistěte, zda vám příjmy dostačují. Nezapomeňte na pravidelnou měsíční rezervu.
  5. Přehodnoťte výdaje - zvažte všechny výdaje, především ty nepravidelné a snažte se v případě potřeby ušetřit nákupem levnějších potřeb, omezením výdajů na kulturu, sport. Rovněž se zamyslete nad pravidelnými výdaji, zda lze ušetřit např. na výdajích za energie. Řešením může být také dočasný přivýdělek.

Rodinný rozpočet a půjčky

K rodinnému rozpočtu dnes neodmyslitelně patří půjčky a úvěry. Pokud si dlouhodobě vedete rozpočet, jste schopni zjistit, zda si půjčku můžete dovolit. Pokud vám vypadne některý z příjmů, můžete využít i rychlou půjčku. Pokud víte, že následující měsíc budete mít opět dostatečné příjmy, půjčku bez problémů splatíte.