Historie peněz na našem území

Mobil

Ve 21. století se stále více rozšiřují jednoduché a rychlé bezkontaktní platby. Kartu, mobil či jiný předmět s platební nálepkou jen přiložíte k platebnímu terminálu, a máte zaplaceno. Při nákupu do 500 korun se zpravidla ani neověřuje PIN.

Modernímu pohodlnému placení kartami či bankovními převody však předchází dlouhá a zajímavá historie peněz. Víte, jak to s nimi bylo na našem území?

Nejdříve lidé směňovali zboží za zboží, což však mělo řadu nedostatků. Postupně se jako všeobecný směnný ekvivalent objevily peníze, a jejich ideální materiál – zlato. Toho je ve světě omezené množství asi 120 tisíc tun, takže si stále udržuje vysokou hodnotu.

Obchod značně usnadnily mince, které se objevily okolo roku 600 před naším letopočtem. U nás pražský groš, vážící 3,9 gramů stříbra, vydržel od Václava II. plných 300 let.

Papírové peníze se začaly používat okolo 9. století našeho letopočtu v Číně

Až když se začaly celosvětově peníze odškrabováním kovu hodně šidit, vznikly bankovky kryté zlatem. V českých zemích se jimi platí od doby Marie Terezie. A s rozvojem obchodu postupně vznikl i bankovní systém.

Dnešní bankovky už zlatem kryty nejsou, a měnu daného státu zajišťuje jeho ekonomická síla. U nás má Česká národní banka výhradní právo vydávat do oběhu bankovky a mince, včetně mincí pamětních, a řídit peněžní oběh.

Jako nejkrásnější bankovka české a československé historie byla vyhlášena pětitisícovka z roku 1920. Papírové peníze jsou stále oblíbeným platidlem, a proto disponují řadou technických prvků, které mají zabránit jejich padělání. Bankovkami se zabývají obory numizmatika a notafilie.