Cestování karavanem má svou vlastní romantiku - můžete spontánně změnit trasu, zastavit se kdykoli a kdekoli chcete a nemusíte si dělat starosti s přenocováním, protože váš domov je vždy s vámi. A nic nepřekoná pocit svobody a dobrodružství, který s sebou přináší výlet na karavanu. V tomto článku budeme hovořit o tom, jak si naplánovat výlet.

Mobilní dům je skvělou volbou na cesty, protože má vše, co potřebujete pro pohodlný pobyt: přenosnou sprchu, toaletu, kuchyň a místa na spaní. Zde můžete relaxovat a pracovat. Na rozdíl od jasně naplánovaných letů nebo vlaků vám obytný vůz dává možnost se pohybovat, jak chcete a kdy chcete.

Jak se připravit?

Je nutné podrobně vybudovat trasu. Nastavte si cestu na mapu a získejte informace o nejbližších stravovacích bodech, parkovištích, čerpacích stanicích, kempech a zajímavostech. Oblíbené trasy jsou profesionálně popsány u ADAC a ECC, ze kterých se dozvíte o nejlepších evropských kempech. Cestou nezapomeňte na zpoplatněné úseky trasy, parkoviště a případné pokuty.

Přívěs nebo karavan?

Existují dva typy táborníků: obytné vozy a přívěsy. Mobilní dům je obytný minibus plně vybavený potřebným vybavením. Přívěs není o nic horší, ale k pohybu vyžaduje tažné vozidlo. Mimochodem, nebojte se hýřit palivem pro obytné vozy. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení má jeho motor spotřebu pouze 12–15 litrů na 100 km.

Pronajmeme si karavan

Pokud koupě karavanu nebo přívěsu není součástí vašich plánů, ale chcete si vyzkoušet karavan, můžete si ho pronajmout. V Česku zaplatíte přibližně 3500 Kč za den, tu záleží hlavně na sezoně. Je třeba mít na paměti, že v létě je pronájem dražší než v jiných ročních obdobích. Na tom můžete ušetřit tím, že si vezmete obytný vůz starší než 3 roky - nové jsou dražší.

Co je to kempování?

Kempování je nedílnou součástí karavaningu. V zásadě se jedná o parkoviště obytného vozu. Za poplatek získáte místo pro své auto, možnost doplnění vody, přístup k elektřině a vyhrazené místo pro odpad. V levnějších kempech budete mít přístup také na místo pro stan, sprchu a toaletu. Ty dražší mají kavárny, obchody, hřiště a dokonce i bazény. Pokud chcete strávit celé léto kempováním, rezervujte si místo předem - poptávka po takové službě je v Evropě velmi vysoká.