Black Friday: Nakupujte chytře

Black Friday: Nakupujte chytře

Black Friday patří k největším nákupním akcím z celého roku. Původně pochází z Ameriky, ale velmi rychle se rozšířil zejména mezi online obchodníky z celého světa. Jaké příležitosti tento den výhodných nákupů dnes nabízí a jak z něj vytěžit maximum?

Co je Black Friday zač?

Black Friday má kořeny v Americe a stal se příležitostí, jak se na chvíli vymanit z rodinných setkání a odpočinout si od svátečního obžerství. Projít se po obchodním centru a porozhlédnout se po výhodných nabídkách se stalo relaxačním rituálem stejně jako příležitostí nakoupit si zboží za výhodnou cenu – ať už Den Díkůvzdání slavíte, nebo ne.

V posledních letech se tato nákupní akce masivně rozšířila za hranice Ameriky. Mezinárodní prodejci chtějí zůstat konkurenceschopní a také si všimli, že jsou lidé ochotní nakupovat téměř do bezvědomí, pokud se jedná o velké slevy. Likvidační výprodeje, omezení na určitý počet kusů na jednoho člověka je běžnou součástí tohoto svátku milovníků slev. Čím dál více se také slevy začínají přesouvat do online prostředí.

Slevy na Black Friday – pouze jeden den?

Spousta firem si položila otázku, proč nákupní akci Black Friday omezovat jen na jeden den. Lidé přece hledají výhodné nabídky i před tímto velkým dnem nákupů. Proč je tedy k nákupu nemotivovat už v průběhu listopadu? To nás přivádí k prvnímu tipu – na samotný Black Friday nemusíte zákonitě narazit na tu nejvýhodnější cenu, takže mějte oči otevřené.

Pokud máte dlouhodobě v hledáčku nějaké drahé zboží, je rozumné si uvědomit, že často slevové šílenství Black Friday doprovází zbytečný humbuk, který – když se jím nenecháte omámit, není ve skutečnosti tak výhodný. Neznamená to, že nemůžete během tohoto dne koupit nic za atraktivní cenu, ale není to jediná šance pro nákup se slevou. Celé období před Black Friday se vyplatí sledovat, jak se ceny pohybují a vyvíjejí. Pokud nakupujete online, udělejte si wishlisty, abyste v den spuštění slev nakoupili rychle a nenechali si rozptýlit věcmi, které nepotřebujete.

Cyber Monday

Trendem posledních let je, že z Black Friday se stává celé období v listopadu než jen jeden jediný den. Dokonce i po samotném Black Friday následuje Cyber Monday. Jak název napovídá, slevy v tento den se týkají především online obchodů namísto těch kamenných. Hranice mezi těmito dvěma nákupními svátky je tenká, protože i online prodejci využívají Black Friday, nejen Cyber Monday. Cyber Monday staví také na příležitostech k neopakovatelným nabídkám. I tady se vyplatí být opatrný a nedělat impulzivní nákupy, protože udaná sleva nemusí být v jádru tak výhodná. Někteří obchodníci nějakou dobu před ceny postupně navyšují, aby v den slev mohli na zboží umístit vysokou slevu. Doprava zdarma nebo další výhodné doprovodné nabídky nejsou na Cyber Monday výjimečné.

Black Friday využijte na technologie

Tech Radar upozorňuje na to, že nejlepší nabídky během těchto nákupních akcí se týkají produktů Apple a dalších chytrých zařízení. Může se to ale lišit rok od roku, protože to záleží na jednotlivých modelech a kdy budou představeny ty nejnovější. V období před Black Friday můžete narazit i na praktické průvodce s těmi nejlepšími nabídkami a cenami. Jsou populární hlavně v Severní Americe.

Na Black Friday se vydejte mimo domov

I když každému je příjemnější nakupovat z pohodlí domova, původní smysl Black Friday je vyjít ven a projít si kamenné prodejny. Některé výhodné ceny navíc stále platí pouze na kamenných obchodech a je tedy nutné překročit práh obchodu, abyste dobře nakoupili. Mějte oči na stopkách a sledujte reklamy, abyste nepropásli slevy v lokálních obchodech. Některé značky jsou v tom, co zlevní, celkem dobře předvídatelné a v tyto dny zlevňují ty stejné produkty. Viděli jste loni něco, co jste si nakonec nekoupili, ale pak jste toho litovali? Možná budete mít příležitost i letos – sledujte situaci ve vytipovaném obchodě a třeba budete mít štěstí.