Top 6 tipů: Plánování rozpočtu pro mladé rodiny

Ať už se brzy stanete poprvé v životě rodiči nebo jen čekáte další přírůstek do rodiny, peníze jsou důležité už jen z toho důvodu, abyste se mohli soustředit na to, co je opravdu důležité. Přečtěte si našich 6 tipů, jak je ušetřit a jak s nimi lépe nakládat, pokud zrovna očekáváte nového člena rodiny.

Rozepisujte, organizujte a plánujte jak ušetřit

Když kupujete dům nebo začínáte renovaci, jednou z prvních věcí, kterou pravděpodobně uděláte, je průzkum. A miminko na cestě je stejně tak dobrý důvodem, proč začít přemýšlet analyticky. Svět je navíc plný nejrůznějších aplikací, které vám mohou pomoci s vaším rozpočtem. Pokud vám však raději vyhovuje tabulka v excelu či samolepící bločky, i tento způsob poslouží svému účelu.

Máte-li děti, pravděpodobně už víte, co budete k výchově dalšího přírůstku potřebovat či již některé věci máte doma. Pokud je pro vás však celá situace naprostou novinkou, zeptejte se své rodiny a přátel na rady a tipy, na které  jste třeba zatím ani nepomysleli. Pomoci vám také může online průzkum toho, kolik co stojí nebo toho, kde lze sehnat nejrůznější potřeby pro malá miminka ve slevě.

Jednou z metod, jak zúžit výběr potřebných věcí, je vytvoření seznamu tzv. nutností a těch se držet, přičemž je dobré mít další peníze v zásobě na neočekávané výdaje. Další metodou je poté mít více seznamů jako „nezbytnosti“, „výchova“ či „přání a něco extra“. To vám pomůže ujasnit si priority.

Začněte plánováním na první rok dítěte

Když začínáte rodinu, je poměrně jednoduché nechat se pohltit všemi věcmi, které budete potřebovat v budoucnosti, jako jsou pomůcky do školy nebo šetření na vysokou školu. Pro vás je však důležité přemýšlet v krátkém časovém intervalu. Plánujte proto dopředu první rok dítěte a pomůcky, které budete pro tento rok potřebovat.

Zaměřte se na základní věci, jako je autosedačka, kočárek, postýlka nebo přebalovací pult. Mnoho z těchto věcí lze zároveň pozměnit společně s tím, jak dítě roste, a tak vystačí déle než první rok. Jakmile máte ty největší položky z krku, začněte uvažovat nad těmi menšími, jako jsou dečky, oblečení, dudlíky atd. Nyní je zároveň ideální čas na již zmiňovanou excelovou tabulku.

Skryté výdaje se mohou zároveň objevit u dětských toaletních potřeb, zejména pro novopečené rodiče. Zásobte se tak dopředu šampony, krémy, dětským pudrem a nezapomeňte ani na výživu na nehty.

Vyhněte se značkám, ušetříte

Ano, je to roztomilé mít dítě nazdobené tím nejkrásnějším a nejlepším značkovým oblečením. V reálu však bude vaše dítě nosit oblečení především v pohodlí domova a nejrůznější skvrny jsou zaručeny. Pokud se vám tak líbí nějaká značková kolekce pro děti, vybírejte ji jen za účelem slavnostních příležitostí nebo pro rodinné fotografie.

Různé varianty všech možných prostředků jsou dostupné i, co se toaletních potřeb týče. I zde se však kolikrát vyplatí sáhnout spíše po neznačkové dětské kosmetice. Zvažte proto své priority a vyberte si, co je pro vás opravdu důležité.

Vytřískejte ze seznamu přání pro miminko co nejvíce

Oslavy nového potomka jsou často spojovány s nejrůznějšími večírky apod. A jak je každá rodina jiná, jiná mají budoucí rodiče i přání na tyto oslavy. Zatímco se tak někdo chce zaměřit na zvláštnost tohoto momentu, někdo zase může chtít využít příležitosti a přát si od ostatních něco, co mu pomůže ušetřit nějakou tu korunu. 

A stejně jako existují seznamy přání na svatby, existují i seznamy přání pro miminka. V reakci na to se s těmito seznamy můžeme setkat u obchodů, jako je IKEA nebo Amazon. Chcete-li být ovšem rafinovanější, můžete přátelům a rodině zkusit zmínit, co by se vám líbilo, co by vám udělalo radost a co by vám doopravdy pomohlo. Tímto způsobem tak nejen, že dostanete, co chcete, ale zároveň se nestane, že by vám někdo dal jednu a tu samou věc ve více provedeních.

Nakupujte a prodávejte dětské oblečení z druhé ruky

Protože děti rostou neuvěřitelně rychle, lehce se může stát, že mají rodiče po několika měsících plnou skříň oblečení, které bylo nošeno jednou či dvakrát. Zeptejte se tak rodin s již odrostlými dětmi, zda nemají nějaké oblečení, které by se vám mohlo hodit.

Oblečení můžete zároveň i prodávat. Skvěle k tomu poslouží Facebook či další sociální sítě a vytěží z toho všichni. Od rodin s dětmi totiž můžete nejen kupovat levnější oblečení a pomůcky, ale můžete jim je i prodávat.

Zvažte budoucí potřeby vaší rodiny

Ceny vybavení pro děti rostou, to ano. Každá rodina však může ušetřit spoustu peněz už jen tím, že bude strategicky plánovat do budoucna. Z dlouhodobého hlediska je navíc důležité, abyste si pamatovali, že neméně důležitá je i budoucnost celé rodiny, nikoli jen dítěte. Šetření na horší dny je tak moudré pro každou rodinu. Můžete si například založit spořící účet, kam budete pravidelně posílat peníze nebo tam můžete čas od času odložit nenadálé příjmy, to už je čistě na vás.

Špatný nápad ale není ani tvoření rozpočtu do budoucnosti. Můžete se tak sice soustředit na současnost a krátkodobé výdaje, ale neopomínejte ani ty dlouhodobé. Tak například, mnoho rodičů sní o tom, že bude jejich potomek doktor. To se dá ovšem jen těžko naplánovat, ale i tak je dobré začít šetřit na budoucnost, protože nikdy nevíte, co bude váš potomek potřebovat.

Rodinné výdaje opravdu mohou být nemalé a někdy i zrádné. Je vaše auto dostatečně velké? A co vaše obydlí? Nebude potřeba renovace dětského pokoje nebo jiné úpravy interiéru? Jako rodiče musíte myslet a brát v potaz i tyto větší výdaje.