Užijte si hezké počasí s těmito aktivitami

Na jaro se těší každý z nás, ať už žijeme kdekoli na světě. Jak využít tento krásný čas v roce na maximum? Přečtěte si 5 nápadů na jarní aktivity venku.

  1. Zahradničení pro uklidnění mysli

Zeptáte-li se odborníka na zahradu a kultivaci půdy, zjistíte, že péče o zahradu a pěstování je hotová věda. I laici ale mohou z péče o rostliny vytěžit maximum – možná se stanete expertem ještě dříve, než si to vůbec uvědomíte. Mít ruce ušpiněné od celodenní práce s hlínou je způsob, jak se vrátit ke kořenům – pro spoustu lidí je to velká relaxace.

Pokud vaše zahrada zeje prázdnotou, nastává vhodná doba na to, abyste zasadili pár květin. Dejte na rady zkušených odborníků. Nejbližší hobby market v místě vašeho bydliště bude mít určitě odborně proškolený personál, který vám pomůže s výběrem a díky kterému bude pěstování úspěšné. Nezapomeňte, že spoustu informací můžete také najít online. Ty nejdůležitější informace bývají uvedeny na štítku u každé rostliny, kterou si koupíte. Už máte nějaké rostlinky nebo květiny vyhlédnuté? Věnujte pozornost hlavně informaci, jestli rostlina prospívá na stinných nebo spíše světlých místech a jak často ji máte zalévat.

Nevadí, když nemáte příliš prostoru. Rostliny zasazené v květináčích jsou stejně krásné a pomohou pozvednout na vyšší úroveň každý prostor, ať už je to vstupní chodba nebo veranda, balkon či okenní parapet. Ideální je, když je umístíte ven, abyste se vyvarovali znečištění podlahy či koberců hlínou.

  1. Jarní piknik je zábava

Jídlo umí úžasně spojovat lidi při různorodých příležitostech, ať už trávíte čas s rodinou či přáteli. A to platí dvojnásob, když je venku hezky. Jediné, co potřebujete, je dostatečně velká deka, na kterou si všichni sednete, dobré jídlo a lidi, s kterými to můžete sdílet. Když chce zorganizovat piknik, promyslete hlavně to, jak udržet jídlo čerstvé, a nezapomeňte na pomůcky na přípravu či jezení. A samozřejmě nesmí chybět ani něco dobrého k pití. Ambiciózní kuchaři dokážou připravit každé jídlo, pokud zrovna nevyžaduje servírování ve velmi teplém či naopak vychlazeném stavu. Za hezkého počasí hosty nejvíce potěšíte lehčími pokrmy, jako jsou saláty a sendviče. Osvěžit vás může ale i polévka, pokud připravíte třeba gazpacho, která je tradičním pokrmem španělské kuchyně.

Spousta měst i městeček nabízí možnost dovozu jídla kamkoli. Tak proč si neušetřit práci a nevyzkoušet nabídku ve vašem městě? Každý si může vybrat podle chuti, co ho nejvíce láká. Pokud budete sedět v parku, ujistěte se, že dobře zadáváte vaši polohu, a snažte se být co nejpřesnější. Pokud vyberete park v blízkosti vašeho domova, budete kryti jistotou, že se v případě nesnází nakonec najdete. Případně můžete zadat vaši domácí adresu a stále mít radost i požitek z toho, že jíte venku – až už je to na zahradě nebo v blízkém parku.

  1. Procházkou k regeneraci

Možná jste pravidelné procházky už zvažovali, ale nikdy jste tento nápad nedotáhli. Častým zádrhelem bývá to, že se v takových případech více soustředíme na plánování a režim, v jakém budeme cvičit nebo chodit ven, než na aktivitu samotnou.

Nemusíte se stresovat, abyste si užili čerstvý vzduch a pobyt venku. Jít na procházku může být stejně tak dobře neplánovanou a spontánní aktivitou. Radost z toho není o nic menší, než když si to naplánujete. Můžete vyrazit buď sami, nebo vytáhnout s sebou nějaký doprovod. Jediné, na co se vyplatí myslet, je vhodné oblečení vzhledem k počasí a mít na to dostatek času. Pokud jste nadšený turista, můžete vyhledat okolní trasy nebo parky. Pokud vám vyhovuje nemít jasný cíl, můžete jen tak vyrazit a počkat, kam vás nohy donesou. Prostě vyjděte z domu a vydejte se na průzkumnickou vycházku do okolí. Držte se turistických nebo vycházkových stezek a vyhněte se pokud možno provozu. Užívejte si vyhlídek a koukejte se na nejbližší okolí novýma očima – určitě se vám podaří objevit nová, dosud nepoznaná místa.

  1. Kreativita na slunci

Tohle je ta nejjednodušší aktivita na jaro vůbec. Co se vás nejvíce baví? Spousta lidí ráda surfuje na internetu a používá svoje chytré telefony a počítače. Když se pokusíte vaše aktivity promítnout z virtuálního prostředí do toho skutečného, co se stane? Půjde to? Zkuste se zamyslet nad vaším dobrodružstvím bez použití Googlu (alespoň ne na první dobrou). Nebo si sepište seznam drobných cílů, kterých chcete dosáhnout.

Podniknout něco venku je skvělý způsob, jak získat to nejlepší z obou světů. Pro umělecky založené lidi může být zajímavou výzvou vzít si stojan ven a nakreslit či namalovat to, co vidíte. Užijete si u toho slunečních paprsků a vyčistíte si hlavu. Nebo vám doma na nočním stolku leží hromádka knih, ke kterým se pořád ne a ne dostat? Rozložte si venku deku nebo se uvelebte v zahradním křesílku a pusťte se do čtení. Láká vás zkusit nějaký nový koníček? Jen do toho – můžete se naučit plést nebo háčkovat, zatímco budete venku na čerstvém vzduchu a slunci.

Možností je nepočítaně. Ujistěte se jen, že vás nezastihne nepřízeň počasí, aby vám elán a chuť do zkoušení nových věcí nevzal déšť nebo bouřka. Pokud je předpověď počasí nejistá, široký deštník to jistí – jen pro případ nutnosti.

  1. Povzbuzující zážitek s venkovním sportem

Venkovní prostředí a sport jde často ruku v ruce. Ať už trénujete na profesionální závody, nebo si chcete zkusit něco nového, jaro je skvělým obdobím pro sportování a pohybové aktivity vůbec. Jen si vzpomeňte na to, jak vás jako dítě bavilo běhat venku a třeba jen kopat do míče. Můžete se vrátit zpátky do dětství a zavzpomínat si na doby, kdy jste se chtěli stát fotbalistou.

Každá země si často různé sporty přizpůsobuje podle svých zvyklostí a dostupnosti vybavení. Občas dokonce ani žádné vybavení nepotřebujete. Hry, které zahrnují házení, jsou zábavou pro děti i dospělé. Za všechny můžeme zmínit třeba frisbee golf, házení kroužků na nástavec nebo třeba podkovy. Kuželky, které jsou v Británii známé spíše jako indoorový sport, mají historii sahající až do starověkého Egypta. Ta hra existuje dodnes a nejrozšířenější je ve Finsku, kde se jí říká mölkky. Chcete spíše zkusit odpalování? Pak vezměte do ruky pálku a zkuste kroket.

Ať už se rozhodnete dělat cokoli, bezpečí je na prvním místě. Nezapomeňte brát případné nezdary sportovně a s humorem. Jaro je také skvělý čas na to, abyste začali s novým koníčkem nebo projektem. Možná už dlouho sníte o skleníku nebo se chcete naučit jezdit na motorce? Zjistěte možnosti, jak vám s tím může pomoci osobní půjčka.