Průběh oslav svatého Patrika po celém světě

Jen málo svátků je tolik populárních po celém světě jako den sv. Patrika. Připadá na 17. března a slaví výročí úmrtí nejdůležitějšího svatého patrona Irska. Tento významný den připomíná příchod křesťanství do Irska a je hodně spojován s irskou kulturou. Na den svatého Patrika lidé oslavují, pijí alkohol a účastní se průvodů v zelených kostýmech a s čtyřlístky. Svátek sv. Patrika je nejoslavovanějším národním svátkem a nabízí skvělou příležitost cestovat a oslavovat hned v několika zemích:

1.Irsko

Nejlepším místem, kde oslavit tento svátek, je pochopitelně Irsko. Když jako země máte národní svátek tak populární po celém světě, jako je sv. Patrik, musíte dostát určitým očekáváním. Proto vláda rozhodla o založení festivalu, který kolem sebe šíří pořádnou dávku energie a nadšení. Kromě toho je to hezký příklad kreativity, inovace a seriózního marketingu. Jde o pětidenní festival plný kultury, hudby, aktivit pro účastníky a samozřejmě také hojnosti jídla a pití, to vše v ulicích Dublinu. Oslavy se ale také konají v dalších městech, městečkách a vesnicích, jako je například Waterford, Limerick, Kilkenny, Galway, Derry, Belfast a Cork.

2.Montserrat

Tento malý ostrov v Karibiku je další zemí, která oslavuje den sv. Patrika jako národní svátek. Vysoké procento populace má předky mezi irskými starousedlíky, kteří zde založili svou existenci v 17. století. Svátek svatého Patrika je součástí celého týdne plného oslav na počest jejich nezávislosti.

3.Spojené státy

Svátek svatého Patrika se hodně slaví i v amerických státech, protože irská kultura je jednou z nejvýraznějších mezi dalšími kulturami a národnostmi, které společně tvoří Spojené státy americké. V tento den sice není státní volno, ale přesto se v New Yorku, Bostonu a Chicagu konají impozantní průvody a oslavy. Nejvíce je tento den populární v Chicagu – dokonce natolik, že místní řeka je po dobu konání oslav zbarvená do zelena.

4.Argentina

Buenos Aires je největším hostitelem oslav sv. Patrika z celé Jižní Ameriky. V hlavním městě to doslova žije nejrůznějšími oslavami – nejlepší z nich je velká party přímo v centru města.

5.Británie

Není žádným překvapením, že tento svátek je populární také v Británii. Žije zde totiž mnoho irských občanů a Severní Irsko je oficiálním územím britské monarchie. Největší průvod se tradičně pořádá v Birminghamu a jeho trasa měří tři kilometry kolem centra města. Další města s početnou irskou populací jsou Liverpool a Manchester, kde se také konají menší oslavy. Glasgow má také početnou irskou populaci, která sem přišla už během 19. století. Když navštívíte tohle město, neomylně to poznáte podle tematických irských pubů a každoročního průvodu na oslavu sv. Patrika, který se zde koná od roku 2007.

 

6.Kanada

Jedním z nejlepších míst, kde v Severní Americe oslavit svátek sv. Patrika, je Montreal. Průvod se zde koná každý rok bez přerušení už od roku 1824. Samotný svátek se zde slaví dokonce od roku 1759, kdy ho slavili irští vojáci v Montreal Garrison.

Ať už si o Irsku myslíte cokoli, svatý Patrik je skvělá příležitost připojit se k oslavám, která se každý rok kryjí s příchodem jara. Napadají vás ještě další města, kde 17. březen hojně slaví? Dejte nám vědět do komentářů pod tímto článkem.