5 tipů, jak zmenšit svou uhlíkovou stopu

Den Země, který se od roku 1970 každoročně slaví 22. dubna, je ekologicky motivovaným svátkem, který si klade za cíl upozornit širou veřejnost na nutnost ochrany životního prostředí.  Uvádí se, že v současnosti přicházíme až o 137 druhů rostlin, zvířat či hmyzu každý den. Zároveň statistiky ukazují, že jen továrny na území Spojených států amerických každoročně vyprodukují miliony tun toxických chemikálií do vzduchu, půdy a vody. Den Země nám proto připomíná, že je potřeba tomuto problému čelit a chránit naši planetu pro nás, naše blízké a předně pro budoucí generace. Naštěstí, kroky k nápravě začínají u každého z nás. A nejsou tak složité, jak by se mohlo zdát. Zde je pět tipů, jak vy a vaši blízcí můžete zmenšit svou uhlíkovou stopu a pomoci tak planetě již dnes.

1.Nakupujte potraviny od lokálních výrobců a pěstitelů

Udává se, že 13 % emisí skleníkových plynů v USA je výsledkem produkce a transportu potravin. Ve skutečnosti totiž většina potravin prodávaných v amerických supermarketech urazí průměrně neuvěřitelných 1.500 mil. Proč tedy nezkusit místo toho nakupovat od lokálních výrobců a pěstitelů, kdy nejen, že budete šetřit životní prostředí, ale zároveň se dočkáte daleko čerstvějších potravin. Tento způsob nakupování zároveň podporuje místní ekonomiku a pomáhá menším zemědělcům a dalším podnikatelům.

2.Stravujte se dle zásad vegetariánství alespoň třikrát týdně

Důležitou roli v globálním oteplování hraje i zemědělství, které je zodpovědné za přibližně 15 % veškerých emisí, z nichž asi polovina pochází z chovu hospodářských zvířat. A množství obilovin a vody potřebné pro skot dělá vrásky odborníkům i z toho důvodu, že podle jejich odhadů bude na Zemi do roku 2050 další dvě miliardy lidí, které bude potřeba živit.

Článek z roku 2014 britského deníku The Guardian přišel s myšlenkou, že snížená konzumace červená masa by mohla být efektivnější cestou, jak snížit uhlíkové emise než omezení aut na silnicích. Jak je totiž v článku uvedeno, konzumace červeného masa vyžaduje dvacet osmkrát více půdy než při produkci vepřového či drůbežího masa, a jedenáct krát více vody, což ústí v pětinásobné množství emisí.

Vědci z Univerzity v Oxfordu zároveň přišli se studií, která dokládá, že produkce živočišných potravin je spojována s vyššími emisemi skleníkových plynů než produkce potravin rostlinného původu. V potaz bylo v této studio bráno 2041 veganů, 15751 vegetariánů, 8123 osob konzumujících ryby a 29589 osob konzumujících veškeré maso. Výsledky poté ukázaly, že strava obsahující více než 100 gramů masa denně má za následek 7,2 kilogramů emisí oxidu uhličitého za den, zatímco strava vegetariánská ústí v pouhé 3,8 kilogramů emisí oxidu uhličitého za den.

3.Choďte pěšky a jezděte na kole, za volant naopak sedejte méně

Ano, všichni jsme to už několikráte slyšeli, ale toto tvrzení pravdivé je. Chození pěšky namísto jízdy autem dokáže divy. Podle americké Agentury pro ochranu životního prostředí pochází více než polovina znečištění ovzduší právě z vozidel. Pokud tedy můžete chodit pěšky nebo jezdit na kole, co vám brání? Nejen, že tím ochráníte životní prostředí, ale zároveň uděláte něco dobrého i pro svou fyzickou kondici. A pokud je to do cílové destinace moc daleko na to, abyste šli pěšky nebo jeli na kole, zapřemýšlejte o městské hromadné dopravě.

4.Snižte spotřebu energie ve vašem domě

I malé změny u vás doma mohou znamenat velký rozdíl nejen, co se uhlíkových emisí týče, ale i když přijde na účet za elektřinu. Zaizolujte a utěsněte veškerá místa, kterými může unikat teplo a když kupujete nové elektrické spotřebiče jako myčku nádobí nebo klimatizaci, pátrejte po štítku označujícím energetickou třídu daného spotřebiče. A v neposlední řadě, nezapomínejte zhasínat světlo při odchodu z místnosti.

5.Recyklujte

Podle jednoho z reportů Eurostatu, který zkoumal vliv odpadu na emise skleníkových plynů v Evropské unii, 93 % emisí skleníkových plynů z nakládání s odpady pochází ze skládek. Například ve Švédsku však 99 % všech domácností nějakým způsobem recykluje. Jak je totiž uvedeno na webových stránkách Sweden.se, popelnice na recyklovaný odpad se nenachází více než 300 metrů od každého obydlí a většina Švédů recykluje do speciálních nádob již doma. To ale můžete dělat i vy tím, že budete třídit veškerý odpad u vás doma počínaje plastovými lahvemi a biologicky rozložitelným odpadem konče.

A když něco z výše uvedeného udělá každý z nás, dohromady můžeme docílit obrovských změn. Podívejte se na oficiální webové stránky Dne Země a přečtěte si, jak můžete pomoci.