Co byste dělali, kdybyste vyhráli loterii?

Přátelé a zážitky nás dělají šťastnými

Inspirovali jsme se oblíbenou soutěží na Facebooku (#FerratumFridays), kde každý týden odměňujeme jednoho šťastlivce na základě odpovědi na otázku, jak by utratil výhru, a podívali jsme se na výzkumy, které ukazují, proč nás sdílení peněz s ostatními dělá šťastnými.

 

Výhra loterie

Business Insider zveřejnil zajímavý článek o tom, jak předešlí výherci naložili s vyhranými penězi. Nikoho asi nepřekvapí, že se tam objevily příběhy výherců, kteří utratili výhru za nová auta a domy snů. Byly tam ale také příběhy sdílení s ostatními.

 

Tak například jeden výherce začal tím, že svoji třináctičlennou rodinu vzal na dovolenou na Floridu. Dělník na stavbě se rozhodl nadále pracovat a darovat své mzdy potravinové bance, zatímco další výherce založil fond, ze kterého bude mít užitek celá rodina.

 

My sami jsme od té doby, co jsme spustili facebookovou soutěž Ferratum Friday, viděli několik příkladů štědrosti a sdílení v praxi.

 

Utrácení peněz za ostatní

Četné studie došly k závěru, že utrácení peněz za druhé nás dělá šťastnějšími, než když je utratíme jen pro sebe. To potvrzuje i Michael Norton, profesor z Harvard Business School, který ve svém TED talku prohlásil, že utrácení peněz za věci pro sebe nás nedělá šťastnějšími, zatímco když je utratíme za druhé, tak tento pocit máme.

 

Jak vysvětlují stránky Positive Psychology Programu, utrácení peněz za druhé nám dává dobrý pocit, protože náš mozek má v sobě zabudovaný systém odměn – hormon oxytocin, který ovlivňuje, jak interagujeme s ostatními. Když utratíme peníze za něco, co udělá naše přátele a rodinu šťastnými, náš mozek nás odmění, což na oplátku způsobí, že se cítíme dobře.

 

Utrácení peněz za zážitky

Když utrácíme peníze za to, abychom něco zažili a něco nového společně s naší rodinou a přáteli poznali, prožíváme pocit dlouhodobého štěstí, na rozdíl od chvilkového pocitu štěstí, které můžeme pocítit, když si pořídíme materiální věci.

 

V předchozím článku nazvaném Život je o zážitcích jsme vysvětlili, jak bude náš život bohatší, když budeme vytvářet chvíle a zážitky, které nám připomínají, že žijeme skutečný život.

 

Je jednoduché uvíznout v zajetí rutin, ale když se vědomě nepokusíme o změnu, stane se, že životem projdeme skrz naskrz a prožijeme každý další den jako ten předchozí. Avšak kdykoli vynaložíme snahu na to, abychom cokoli udělali jinak, zvyšuje se pravděpodobnost, že si vytvoříme nezapomenutelnou vzpomínku. Nemusí to být žádná činnost, která převrátí náš život naruby. Jakákoli chvilka, kdy trochu vybočíme ze zajetých kolejí, se počítá a stává se novým zážitkem nebo zkušeností.

 

Dar, kterým obdarováváme i sebe

Chcete obohatit vaše zážitky ještě o něco více? Sdílejte je s přáteli nebo milovaným partnerem. Jeden jediný večer venku ve společnosti vašich přátel nebo rodiny dokáže vytvořit vzpomínku, kterou si můžete kdykoli vybavit a prožít v mysli znovu a znovu.

 

Možná jde o vzpomínku na dovolenou, na vaše dětství, výjimečný večer s kamarádkou… ať už je to cokoli, je to zážitek, který zanechal stopu a který byl natolik zásadní, že jste si ho zapamatovali.

 

Potřebujete více motivace, proč trávit čas s rodinou či přáteli? Studie zahrnující více než 300 000 účastníků napříč věkovými kategoriemi ukázala, že dospělí s častějšími sociálními interakcemi, jako je například chození do kina, na večeři nebo na drink s přáteli, žijí déle a méně prožívají stres.

 

Nejlepší, co můžeme udělat, je investovat do chvil strávených s přáteli a rodinou – je to dar, kterým obdarováváme druhé a zároveň i sebe.

 Ohodnoťte nás! Ohodnoťte Váš chat a pomůžete nám zlepšit naše služby. +