Mohou být nákupy na poslední chvíli výhodné?

Do Vánoc zbývá jen pár dní a ve všech domácnostech vrcholí sváteční přípravy. Zavazují se stuhy na dárcích i mašle na ozdobách a všichni odpočítávají do Štědrého dne.

 

Ale co když jste jedni z těch, kteří nechávají vánoční nákupy na poslední chvíli a tráví poslední dny před Vánoci tím, že se zběsile snaží sehnat dárky pro rodinu a přátele? Pak vás možná potěšíme, protože to může být nakonec dobrá věc.

 

Studie zabývající se tím, jak se lidé rozhodují, prokázaly, že spontánní nákupy bez předchozího zdlouhavého rozmýšlení mohou být v konečném důsledku lepším způsobem, jak nakupovat. Pojďme si říct více.

 

Příliš přemýšlení a analyzování škodí

Obecně se má za to, že čím více informací máme, tím lépe se rozhodujeme. Mít však spoustu informací nemusí být nutně výhodou. Denně děláme tisíce různě zásadních rozhodnutí – co si dáme k jídlu, co řekneme kolegovi, jak napíšeme e-mail… o důležitých rozhodnutích, která musíme dělat v práci, ani nemluvě.

 

Ve chvíli, kdy dlouho uvažujeme nad všemi pro a proti, vynakládáme spoustu energie na to, abychom předem odhadli naše instinkty a schopnosti.

 

Přitom správnou odpověď velmi často známe sami už v dané chvíli díky intuici a předchozím zkušenostem. Když trávíme čas tím, že shromažďujeme informace, zvažujeme jedno řešení oproti druhému, můžeme si zkomplikovat cestu k jednoduchému řešení, které je nasnadě.

 

Rozhodněte se a jděte dál

Malcolm Gladwell nás ve svém bestsellteru „Blink“ učí, že jakmile začneme o něčem přemýšlet, nejdůležitější jsou první dvě vteřiny. Ponaučení z této knihy je, že rozhodnutí udělané rychle je minimálně stejně tak hodnotné jako dobře promyšlené rozhodnutí.

 

Nejlépe fungujeme, když děláme rychlá rozhodnutí založená na sice omezených, ale nejpotřebnějších informacích, které máme v tu chvíli k dispozici. Stačí dosáhnout kritického bodu a obsáhnout nejdůležitější kritéria v rámci daného rozhodování a jsme hned v pozici, kdy můžeme rozhodovat. Naopak když přemýšlíme dlouho, můžeme být natolik soustředění na to, abychom se rozhodli neomylně a správně, že úplně přehlédneme skutečnost, že stejně jsme se mohli rozhodnout daleko dříve s minimem informací.

 

Zvolte stejný přístup, když například vyhledáváte vhodný hotel online. Orientujte se v dostupné nabídce podle základních kritérií, jako je lokalita, cena a vybavení. Většinou je možné zarezervovat vhodné ubytování podle vašich potřeb a představ do pár minut. V mnoha případech nám to ale trvá zbytečně dlouho, protože trávíme čas zbytečným hledáním a srovnáváním podružných parametrů.

 

Vánoční nákupy za letu

Teď, když máme plnou hlavu Vánoc, máme tendenci ztěžovat si rozhodování tak, že se zpomaluje naše produktivita a efektivita.

 

Pokud nemáte příliš času vymýšlet perfektní dárky pro každého člena rodina a rozjímat nad tím, zda je to přijatelná cena, ta správná barva nebo ideální dárek, pak věřte, že uděláte správné rozhodnutí instinktivně s informacemi, které už teď beztak víte.

 

Chystáte-li se na zběsilý hon na dárky v obchodních centrech, abyste nakoupili pro své nejbližší, důvěřujte svému spontánnímu úsudku a kupte na první dobrou. Nejenže tak ušetříte drahocenný čas, ale také nervy.

 

Tak vydařené nákupy!

 Ohodnoťte nás! Ohodnoťte Váš chat a pomůžete nám zlepšit naše služby. +