6 kroků, jak si splnit sen a stát se dýdžejem

Ferratum věří v to, že je důležité podporovat a inspirovat lidi k tomu, aby si šli za svými sny a aby byli stateční a věnovali se věcem, které pro ně hodně znamenají.

 

Naše vášeň a úsilí je to, co nás na této cestě provází, co nás inspiruje a co dává našemu životu smysl. Ale dosáhnout našich cílů můžeme jen díky vytrvalé práci, oddanosti a odhodlání.

 

Když mluvíme o vášni, hudba je druh umění, který inspiruje mnoho dalších lidí. Má potenciál v nás probudit celou škálu různorodých emocí. Stává se soundtrackem našeho života. Hudba má schopnost dostat nás ze zajetí každodenních starostí a přenést nás do jiného světa.

 

Není divu, že spousta lidí sní o tom, že se stane dýdžejem. Ale kde by měl člověk začít? Popravdě… pokud přijde na to, jak si začít plnit sny, zdaleka největším problémem je – vůbec začít. Skoro nikdo totiž netuší, kde začít. Udělat si plán toho, kde se nacházíte nyní a kam směřujete, je nejjistější cesta.

 

Níže je šest kroků, které vám pomohou vydat se na cestu za svým snem stát se dýdžejem.

 

1.Poslouchejte!

Prvním a zároveň nejdůležitějším krokem ze všech je aktivně poslouchat hudbu. Poslouchejte sety, mixy a jednotlivé skladby ostatních dýdžejů třeba na Soundcloudu, YouTube nebo Mixcloudu.

 

Vyrážejte za zábavou do klubů a poslouchejte, co hrají tamní dýdžejové. Nalaďte se na vlnu dané hudby a všímejte si, jak se sestavuje hudební set a jak funguje dynamika mezi jednotlivými částmi. Jak konkrétní set začíná a končí? Co se odehrává uprostřed?

 

Postupně si budete tříbit vkus a zjistíte, co je vám osobně blízké. Zajímáte se o house, elektro, dancehall, trap, techno nebo pop? Máte raději jednoduché, čtyřdobé rytmy, nebo dáváte přednost komplexním rytmům, nebo dokonce až hypnotickým?

 

Když zjistíte, co se vám líbí, pomůže vám to zorientovat se v nepřeberných žánrech hudby a snáze si tak definujete osobitý, specifický styl.

 

2.Investujte do softwaru a vybavení

V druhém kroku je potřeba nakoupit si nějaký software a hardware, abyste mohli začít s hudebními pokusy. Mezi známé programy určené pro mixování hudby patří Ableton, Traktor nebo Serato DJ. Každý z nich má své výhody i nevýhody.

 

Kromě softwaru budete potřebovat také nějaké vybavení na mixování. Na vylepšení svého vybavení bude vždycky dost času později, ale co potřebujete hned na začátku, je základní setup. Vedle nešlápnete například se základním mixážním pultem Pioneer DJM-850 nebo Denon DN-X1600.

 

Když už máte software a mixážní pult, je čas objevovat nové hudební světy. Pamatujte, že hodně nového se můžete naučit už jen z toho, že budete zvědaví a nebudete se bát pohrávat si se zvukem. Také doporučujeme zhlédnout jeden ze stovek video tutoriálů na YouTube, kde najdete plno tipů pro každý softwarový program.

 

3.Zapište se do kurzu

Hrát si se softwarem, poslouchat sety ostatních dýdžejů a sledovat výuková videa je bezpochyby dobře strávený čas. Časem ale dospějete do bodu, kdy vám nehledě na zábavu, kterou vám to přináší, bude chybět nějaký systém a větší pokrok.

 

Abyste postoupili o stupínek výše, zvažte kurzy nebo speciální školu. Je mnoho kurzů, z kterých můžete vybírat, včetně těch zaměřených na konkrétní programy na úpravu hudby. Stejně tak si můžete vybrat kurzy zaměřené na získání nebo zlepšení různých dovedností, jako je mixování, skládání rytmů, produkce (pokud si přejete skládat a nahrávat vlastní hudbu pro vytvářené sety), živá vystoupení nebo jak posunout setup na vyšší úroveň, pokud vystupujete živě.

 

Velká města také často nabízejí externí kurzy v rámci studia hudby a zvuku na vysokoškolských oborech. Za vyzkoušení stojí také online kurzy.

 

4.Nahrajte svůj první mix

Jakmile se dostatečně seznámíte s používáním softwaru i hardwaru a základy budete mít v malíku, je čas pustit se do svého prvního mixu.

 

Základní idea je vytvořit cestu pro poslech – začněte na jednom místě a postupně se dostávejte jinam prostřednictvím tónů a rytmů v rámci mixu. Poté, co si naposloucháte sety ostatních zkušených dýdžejů, byste měli mít základní ponětí o tom, jak strukturovat set.

 

Použijte program jako Logic nebo Ableton, kde si můžete mix nahrát, a sdílejte ho přes svůj Facebook, Soundcloud nebo Mixcloud.

 

Pokud budete s mixem spokojení, můžete ho začít využívat i jako demo pro to, abyste se odlišili stylově pro kluby a jednotlivé promotéry.

 

5.Už tam skoro jste

Dalším krokem je přiblížit se svému snu nadosah a pustit se do mixování naplno. O tom to celé je. Nejlepší cestou, jak začít, je ujmout se hudební produkce na akcích u přátel doma nebo na oslavách narozenin. V podstatě to může být jakákoli příležitost, která vám umožní zahrát si před lidmi a pro ně.

 

Choďte do klubů a na undergroundové party, abyste pronikli do komunity. Začlenit se do tohoto specifického prostředí je neméně důležitým krokem na cestě k úspěchu. Další možností je kontaktovat lokální bary a kluby. Nabídněte jim, že zajistíte hudební produkci na jeden z méně vytížených večerů v den, jako je třeba středa. To může být skvělý způsob, jak se dostat k možnosti vystoupit živě. Zarezervujte si pro tento účel i pár dalších dýdžejů a postarejte se společně o nezapomenutelnou noc.

 

Také můžete začít posílat nahraný mix promotérům a organizátorům eventů, ale než se do toho pustíte, doporučujeme odehrát předtím alespoň pár party.

 

6.Vytrvalost a trpělivost

Mějte na paměti, že už někde mezi nahráváním mixů, zdokonalováním se v dýdžejském řemeslu a vystupováním živě žijete svůj sen – žijete život dýdžeje. Klíčová je nyní konzistentnost.

 

Nastavte si nějaké cíle. Může to být třeba to, že odehrajete svůj set na party vedle ostatních dýdžejů do určitého data nebo že si domluvíte tři živá vystoupení během šesti týdnů.

 

Poznejte lidi ve své komunitě, promotéry, ostatní dýdžeje, majitele klubů a začněte si budovat osobní značku. Mezi tím vším neztrácejte trpělivost. Neustávejte v práci, zlepšování sebe sama i svých schopností a neztraťte smysl pro hravost.

 

Začněte už dnes

Když přijde řeč na plnění snů, je třeba podniknout konkrétní kroky. Když ne teď, tak kdy?

 

Největším problémem, jak už jsme si řekli, je vůbec začít. Druhý největší problém bývají peníze. To je důvod, proč Ferratum přišlo s jednoduchými a flexibilními krátkodobými půjčkami, které vám umožní dostat se k penězům rychle.

 

Ať už potřebujete rychlou online půjčku na to, abyste si obstarali nějaký software, nebo se zapsali do dýdžejského kurzu, jsme tu, abychom vám pomohli uskutečňovat vaše sny.

 

O krátkodobou půjčku si můžete zažádat snadno skrze naši mobilní aplikaci nebo přes webový formulář. V obou případech nebude schválení trvat déle než pár minut.

 

Jakmile bude půjčka schválená, zašleme vám požadovaný obnos peněz na váš účet během jednoho jediného dne.

 

„Život je buď odvážné dobrodružství, nebo nic.“

  • Helen Keller
 Ohodnoťte nás! Ohodnoťte Váš chat a pomůžete nám zlepšit naše služby. +