Těchto 25 věcí zkuste. Život je o nových poznáních.

„Za dvacet let vás budou více mrzet věci, které jste neudělali, než ty, které jste udělali. Tak odvažte lana, vyplujte z bezpečného přístavu a chyťte daleký vítr do plachet. Zkoumejte. Sněte. Objevujte.“

 • Mark Twain

 

Člověka tvoří zážitky

Říká se, že zkušenosti nás utvářejí a člověk jako osobnost je výslednicí všech jeho zkušeností. Zkušenosti formují naše myšlenky, činy, rozhodování, příležitosti a rizika, která podstupujeme. Když máme s něčím pozitivní zkušenost, pravděpodobně budeme ochotni danou aktivitu nebo chování zopakovat, protože máme ověřen výsledek – je nám známý, a proto se cítíme bezpečně a pohodlně. A naopak, když máme s něčím nebo někým negativní zkušenost, odrazuje nás to od dané aktivity nebo člověka, abychom se znovu nespálili.

 

Zamyslete se nad těmito slovy – pokud jsme opravdu výslednicí všech našich zkušeností, pak vyvíjíme vědomé úsilí zažívat nové věci a potenciálně formujeme naši osobnost i život skrze nové zážitky.

 

Momenty, díky kterým si uvědomujeme, že žijeme

Pro lidi je běžné přemýšlet o věcech, kterých by mohli litovat, kdyby je uskutečnili. Pravdou ale je, že spíše litujeme věcí, které jsme nikdy neuskutečnili. Je jednoduché uvíznout v zajetém rytmu a rutině. Není nic špatného na rutině jako takové. Přináší nám jistotu a pohodlí. Avšak život je o momentech, nenadálých spojeních, vzpomínkách a nových místech. Život je úžasný a překvapující, když se vydáme vstříc tomuto všemu.

 

Když mluvíme o zážitcích a vzpomínkách, nemáme na mysli jen vysněné prázdninové a dovolenkové destinace. Mluvíme tu o každé chvilce nebo zážitku, díky kterému máme pocit, že žijeme.

 

„Život běží velmi rychle. Pokud se čas od času nezastavíme a nerozhlédneme kolem sebe, mohli bychom ho promarnit.“

 • Ferris Bueller

 

Udělali jste něco pozoruhodného nebo neobvyklého?

Jestli jste ještě nikdy neviděli film Tajný život Waltera Mittyho, jděte si ho pustit.

 

Walter Mitty je snílek. Žije obyčejný život a pracuje pro magazín LIFE. Rozhodne se zaregistrovat na internetovou seznamku v naději, že se tak propojí s kolegyní z práce, která se mu velmi líbí. Zástupce seznamovací agentury zavolá Walterovi a zeptá se ho, proč neodpověděl otázky o sobě na svém profilu. Walter odpovídá, že nevěděl, co tam vepsat. Zástupce se potom zeptá: „Udělal jste někdy něco zajímavého, pozoruhodného, co by stálo za to zmínit?“ Na to Walter odpoví, že ne.

 

To se změní, když Walter odjíždí na nejdobrodružnější cestu jeho života – vydává se přes Island, Grónsko a ještě dále, aby našel chybějící negativ fotografie, kterou potřebuje pro konečnou titulku časopisu LIFE.

 

Nemusíte se bezhlavě vrhat do podobných dobrodružství jako Walter nebo cestovat po Grónsku, abyste zažili výjimečné věci. Jsou součástí našeho každodenního života. Ať už to je konverzace s neznámým člověkem, vaření podle nového receptu, jiná trasa po cestě domů nebo čtení knihy v parku, zatímco si užíváte slunečné paprsky. Je důležité udělat něco nového, něco jinak, a narušit tak zaběhlou rutinu.

 

Snažte se

Jediné, co máme na konci dne, jsou vzpomínky. Ty jsou tvořeny z příjemných chvilek, zážitků a událostí. Pravdou je, že kdykoli se snažíme něco aktivně dělat, pravděpodobnost, že budeme mít na co vzpomínat, se zvyšuje.

 

Když nevyvíjíme vědomě snahu, pak život budeme žít den za dnem stejně. Budete vstávat každý den ve stejný čas, pak půjdete do práce, na konci dne domů, uvaříte večeři, zhlédnete pořad v televizi a nakonec půjdete spát. A zítra nanovo.

 

I nejmenší změna může mít velký vliv. Konverzace, které máme tu odvahu zahájit. Zážitky, které si přejeme mít. Místa, na která se toužíme vydat. Snaha, kterou chceme vyvinout. Můžeme pokračovat v zaběhlých postupech každý den, nebo se rozhodnout zažít něco nového.

 

„Zkušenost je nejlepším učitelem.“

 • Julius Caesar

 

Prostě řekněte ano

Tak například příště, až se vás kolega v práci zeptá, jestli nechcete po práci zajít na drink, řekněte ano. Příště, až vás někdo pozve na oběd, řekněte ano. Jestli máte možnost připojit se a jít po práci s kolegy na nějakou společenskou akci nebo se třeba přidat do jejich sportovního týmu, řekněte ano. Je to o naší vůli, říkat ano novým zážitkům, které tvoří nezapomenutelné momenty.

 

Nemusí to být nic světoborného ani významného na to, aby to ve vás zanechalo stopu. Je to jen o tom, udělat každý den něco, co nabourá obvyklou rutinu. Všechno, co je mimo naši komfortní zónu, je nový zážitek.

 

Vraťte se v myšlenkách do chvíle, kdy jste podnikli celodenní výlet, strávili jste hodiny povídáním s cizím člověkem nebo novým známým, navštívili jste akci, na kterou se vám moc nechtělo. Všechno to jistě nechalo ve vaší mysli vzpomínku, kterou si můžete vybavit i později a kterou už vám nikdo nevezme.

 

Dejte si za úkol říkat alespoň jeden celý měsíc ano každé pozvánce na nějakou akci, která přijde nečekaně.

 

Radost a zážitek z cestování

Pro mnoho z nás je cestování jedním z největších životních dobrodružství. Jak řekla známá cestovatelka Freya Stark: „Probudit se sám v neznámém městě je jedna z nejpříjemnějších senzací na tomhle světě.“

 

Zážitky z cest se nedají ocenit penězi. Lidé, které na cestách potkáme, místa, která navštívíme, chvilky, které prožijeme, a znalosti, které nabydeme. Toto všechno je součástí zkušenosti, která nám pomáhá růst a dělá náš život bohatším.

 

Nikdy neodmítejte možnost cestovat. Když vás přítel pozve, abyste s ním jeli do zahraničí, váš partner navrhne celé rodině dovolenou nebo pokud máte dlouhodobý sen někam sami vycestovat, udělejte to.

 

Spousta lidí odmítne možnost cestovat, protože zrovna v tu chvíli nemají dostatek peněz. Až budete bilancovat svůj život za deset nebo dvacet let, co si budete raději pamatovat: fakt, že jste řekli ne možnosti cestovat, nebo fakt, že jste se vydali na skvělou dovolenou, která vám dala neocenitelné zkušenosti?

 

Představte si, že máte vyrovnaný účet na vaší kreditní kartě nebo půjčku, kterou musíte splatit. Pokud řeknete ano nové příležitosti, může to znamenat, že půjčku splatíte za 15 měsíců místo 12. Bude ale na těchto třech měsících záležet i za deset nebo dvacet let? Budou tyto tři měsíce opravdu důležitější než zážitek a vzpomínky z cestování?

 

Proč cestujeme

Destinace samozřejmě hraje důležitou roli v tom, jak zábavná a pamětihodná naše dovolená bude. Jeden z důvodů, proč tak milujeme cestování, je, že můžeme uniknout rutinám každodenního života. Abychom citovali sociologa Charlese Hortona Cooleyho, „vzdálit se pracovnímu prostředí znamená v podstatě vzdálit se sám od sebe. A to je ta hlavní výhoda cestování a změny“.

 

Ale co kdybychom nemuseli hned opouštět naše každodenní životy? Co kdyby každý náš den v sobě skrýval nějaký pamětihodný moment? Na toto známý autor cestopisů Bill Bryson říká: „Podle mého názoru je největší odměnou a luxusem cestování to, že můžete zažívat každodenní věci, jako by to bylo poprvé. Můžete být v pozici, když téměř nic není důvěrně známého nebo bráno jako samozřejmost.“

 

„Když cestuji, z nějakého důvodu je pro mě mnohem jednodušší opouštět než v mém skutečném životě. Jsem schopná nechat určité věci a lidi jít. Myslím, že právě proto mám cestování tak ráda.“

 • Chelsea Cain

 

Co se děje?

Existuje jeden takový populární citát, který koluje na sociálních médiích. Říká: „Jsem vděčný za noci, které se promění v rána, přátele, kteří se změní v část rodiny, a sny, které se změní v realitu.“ Vše je o zážitcích.

 

Nalistujte kulturní rubriku o akcích a umění v novinách a zjistěte, co se děje ve vašem městě. Od víkendových řemeslných trhů, koncertů se vstupem zadarmo, hudebních akcí, výstav v galeriích… je vždy co dělat.

 

Zkuste jít například poprvé na balet nebo do opery. I když se vám moc nechce, udělejte to pro tu novou zkušenost. Na oplátku si utvoříte trvající vzpomínku, protože je to něco, co vybočuje z vašeho běžného života.

 

Neslibujeme vám, že tyto nové zážitky a aktivity se stanou vašimi novými koníčky. A o tom to ani není. Je to o tom, zažít nové věci, i kdybyste nakonec zjistili, že to není nic pro vás. Jak víte, že vás něco bude bavit nebo naopak to není nic pro vás, když jste to nikdy nezkusili? Jasno v tom budete mít jedině díky zkušenosti.

 

Kdekoli to bude možné, přizvěte k tomu kamaráda, člena rodiny, vaši lásku, kolegu z práce, aby zažívali nové věci s vámi. Vzpomínky a pamětihodné momenty jsou o to silnější, když je sdílíte s nejbližšími.

 

Prožívejte nové věci v mysli znovu a znovu

Na nových zážitcích je úžasné, že je můžete kdykoli v mysli vyvolat a prožít znovu. Někdy zaslechneme oblíbenou písničku nebo ucítíme povědomou vůni, která nás vezme zpátky do určité doby nebo na konkrétní místo. Vezme nás zpátky ke vzpomínce, k zážitku.

 

Možná si tak vyvoláme vzpomínky na dovolenou, dětství, letní lásku, chvilky strávené s rodinou a přáteli, které jsou už dávno pryč. Ať už je paměť fyzicky cokoli, je to zážitek, který zanechal stopu a byl natolik skvělý, že si ho pamatujeme.

 

Kromě toho, že vzpomínat na hezké věci je příjemné, ponaučení, které si bereme z těchto zkušeností, využíváme každý den. Jsou součástí toho, kdo jsme dnes.

 

25 zážitků, které určitě musíte zkusit

Abyste měli nějakou inspiraci, tady jsou nějaké návrhy každodenních zážitků:

 

 1. Zapište se do kurzu cizího jazyka.
 2. Zaplaťte si turistickou vyhlídkovou jízdu autobusem po vašem městě.
 3. Navštivte kurz vaření.
 4. Zapište se do hodiny tance.
 5. Absolvujte komentovanou prohlídku v muzeu.
 6. Jděte večer do klubu a tancujte do brzkých ranních hodin.
 7. Jeďte na celodenní výlet mimo vaše město.
 8. Vyberte si některý z fotografických nebo výtvarných kurzů.
 9. Zaplaťte si účast na seznamovacím večírku.
 10. Ochutnejte degustační menu v místní restauraci.
 11. Jděte do opery.
 12. Zhlédněte amatérské divadelní představení.
 13. Jděte s přáteli do letního kina.
 14. Udělejte pro někoho komentovanou prohlídku místního fotbalového stadionu.
 15. Uběhněte maraton.
 16. Jeďte lyžovat.
 17. Zažijte koncert naživo – alespoň každý měsíc!
 18. Vyrazte na road trip… někam. Kamkoliv.
 19. Sledujte východ nebo západ slunce.
 20. Udělejte si piknik v místním parku.
 21. Cvičte jógu v parku.
 22. Pronajměte si kolo a jeďte tak do práce.
 23. S kamarádem nebo dvěma navštivte novou restauraci nebo bar každý týden.
 24. Vyrazte na hudební festival.
 25. Jděte na fotbalový zápas.

 

Uskutečněte to

Opusťte to známé a pohodlné. Žijte pro nové zážitky. Už žádné výmluvy, už žádné na poslední chvíli zrušené schůzky, už žádné „možná až ten příští víkend“. Když ne teď, tak kdy?

 

A pokud to je otázka peněz, co vás drží zpátky, ať už chcete udělat cokoli, jet kamkoli, může vám s tím pomoci Ferratum.

 

Možná potřebujete půjčit malý obnos peněz, který potřebujete před výplatou. Mikro půjčka Ferratum je skvělé řešení, jak toto krátké období překlenout. Nebo si možná potřebujete půjčit peníze několikrát ročně. Raději než si opakovaně žádat o nové půjčky, zažádejte o flexibilní finanční rezervu Ferratum Credit. Pak budete mít k dispozici potřebné množství peněz po celý rok k dispozici, aniž byste museli opakovaně žádat o půjčku.

 

S klasickými půjčkami si žádáte o určité množství peněz, které splácíte v pravidelných splátkách každý měsíc. Ferratum Credit naproti tomu nabízí absolutní flexibilitu. S tímto produktem si sami určujete, kolik peněz budete aktuálně čerpat, splácet a znovu čerpat, kolikrát budete jen potřebovat. Platíte vždy jen poplatky za aktuálně čerpanou sumu, nikoli za maximální výši peněz, kterou je možné čerpat.

 

Formulář s žádostí vyplníte během chvíle, a to na webu nebo skrze mobilní aplikaci. Žádná papírová byrokracie, žádné dlouhé fronty. Prostě a jednoduše si vyberte finanční produkt, který vám nejlépe vyhovuje, a rozhodněte se během pár minut. Jakmile bude vaše žádost schválena, peníze budete mít na vašem účtu během dne.

 

Začněte žít už dnes.

 

„Buďte stateční. Riskujte. Nic nemůže nahradit zkušenost.“

 

 • Paul Coelho
 Ohodnoťte nás! Ohodnoťte Váš chat a pomůžete nám zlepšit naše služby. +