Svoboda volby je součástí našeho života

Buďme k sobě upřímní – žijeme ve velmi pohodlné moderní době. Možností, které se nám každý den nabízejí, je nepřeberně. Stačí se projít v nejbližším supermarketu a rozhlédnout se kolem na plné regály s rozmanitým zbožím, ze kterých si můžeme podle libosti vybírat.

 

Na cestě do práce se můžeme sami sebe zeptat: Dám si dnes sójové latte, nebo nízkotučné frappuccino? Mám si koupit mobil s nejnovějším Androidem, nebo si ponechat svůj iPhone? Ano, jsme přímo rozmazlováni svobodou a možností volby.

 

Pro ty z nás, kdo žijeme v západním světě, jsou možnosti neomezené – nejen když si vybíráme z hmotných věcí, ale i v případě každého rozhodnutí, které máme to štěstí učinit svobodně. Neustále jsme obklopeni možností výběru.

 

Proces rozhodování

Podle článku z Huffington Post udělá průměrný pracující dospělý kolem dvanácti rozhodnutí ještě před devátou ráno. Ten samý článek také cituje studii univerzity v Cornellu, která uvádí, že jako dospělí uděláme každý den zhruba 70 a více rozhodnutí.

 

Pravdou je, že jsme často zaneprázdněni rozhodováním, aniž bychom si toho byli vědomi. Každé rozhodnutí, které uděláme, přitom formuje naši identitu a ovlivňuje náš život. Od volby zaměstnavatele, povolání, sousedství, v kterém budeme žít – to všechno je výsledkem vědomé volby.

 

Jsou to ale také malá rozhodnutí, která učiníme v průběhu dne a která mají vliv na náš život, aniž si to uvědomíme. Ať už jsou velká či malá, nejsou o nic méně důležitá.

 

Jak nahlížíme na svět

Optika, kterou nahlížíme na věci kolem nás, přímo ovlivňuje to, jak si vybíráme. Tak například můžeme být přesvědčeni, že nikdy nemáme dost peněz na to, abychom dělali to, co si přejeme, nebo abychom si koupili, po čem toužíme.

 

Ale i to, jak utrácíme peníze a jak vnímáme jejich hodnotu, je také otázkou volby. Jsou peníze něco, co vám způsobuje obavy, nebo je vnímáte spíše jako něco, co vám rozšiřuje možnosti?

 

Někdy odkládáme rozhodnutí, protože předvídáme, že rozhodnutí bude těžké. Paradoxně i rozhodnutí neudělat těžké rozhodnutí je rozhodnutím vypovídajícím samo o sobě.

 

Rozhodujte se správně

Je důležité podívat se pořádně na rozhodnutí, která v našem životě děláme. Někdy totiž děláme rozhodnutí na základě názorů druhých lidí – našich přátel, partnerů nebo rodinných příslušníků – a pak se podivujeme, že nežijeme život, jaký jsme si přáli.

 

Co vůbec znamená, že utratím peníze za věc x? Budu šťastnější, když peníze utratím místo toho na věcy? To hlavní a podstatné je pochopit, že různá rozhodnutí děláme každý den. Důležité je, abychom se rozhodovali s vědomím toho, co je pro nás správné. 

 Ohodnoťte nás! Ohodnoťte Váš chat a pomůžete nám zlepšit naše služby. +