Objevte česko! Využijte letních slev

Léto je časem, kdy si školáci užívají sladké nicnedělání a dospělí zase zasloužený odpočinek na dovolené po pracovně nabitých týdnech. Prázdniny jsou impulsem také pro dopravce a různé památkové a kulturní objekty, které na tuto sezónu připravuje různé akce, slevy a bohatý program. Využijte volno k novým zážitkům a vypravte se na některý ze zajímavých výletů!

Není žádným tajemstvím, že Češi výlety po tuzemských hradech a zámcích milují. Dokládají to i statistiky návštěvnosti za poslední roky, které patří k rekordním. Ročně na naše hrady a zámky zavítá téměř každý druhý, loňský rok byl v tomto ohledu za poslední léta nejúspěšnější. Výlety za památkami v sobě spojují poznání, zábavu i příjemné využití krásného, slunečného počasí. Nechte se ke kulturnímu výletu zlákat i vy! Pokud už vás objíždění tradičních kulturně historických objektů nebaví, vydejte se prozkoumat technické skvosty Česka. Rok od roku totiž přibývá míst, kam jezdí návštěvníci obdivovat technické výtvory a stavby. Napříč republikou je jich dost, nechte se proto inspirovat a vyrazte na některý z výletů!

Přečerpávací elektrárna Dlouhé Stráně

Je to nejvýkonnější vodní elektrárna v Česku a zároveň jedna z nejmonumentálnějších technických staveb u nás. Najdete ji na vrcholu Jeseníků, jen kousek od Pradědu. Přečerpávací elektrárna Dlouhé Stráně, přezdívaná moravské moře, využívá půlkilometrového výškového rozdílu mezi přehradou na Divoké Desné a nádrží na vrcholu Mravenečníku. V noci ji čerpadla naplní vodou, která pak padá kilometr a půl dlouhým potrubím do spodní nádrže. Proud roztáčí dvě turbíny v elektrárně umístěné uvnitř hory v obří kaverně. V elektrárně se pořádají exkurze a mnoho zajímavých míst se nachází i v okolí. Můžete vyrazit na Praděd, do Velkých Losin na zámek známý z čarodějnických procesů nebo do papíry na výrobu ručního papíru.

Ještěd

Ještěd je národní kulturní památka a jako stavba v sobě spojuje horský hotel, restauraci s panoramatickým výhledem a vysílač. Na vrchol se dostanete kabinkovou lanovkou, ti zdatnější si mohou dát celý výšlap pěšky. Ať tak či tak, stojí to za to! Z Ještědu budete mít jako na dlani Jizerské hory, Krkonoše, Železné hory a směrem k Praze i Krušné a Lužické hory. V okolí najdete také jedno z nejmalebnějších údolí s názve Kryštofovo nebo si můžete udělat zastávku v Liberci. Mají tam hojně navštěvovanou zoologickou a botanickou zahradu a také aquapark Babylon.

Stezka korunami stromů na Lipně

Od roku 2012 funguje nad lipenským jezerem stezka na úrovni korun stromů. Po pozvolném výstupu se dostanete na vrchol hranaté dřevěné věže s výhledem do širé krajiny s jezerem na Lipně. Cesta však není jen výhledová, ale také i naučná. Po vzoru podobné stezky v Bavorsku budete cestou míjet řadu naučných informačních panelů, kde se formou hádanek a otázek dozvíte plno zajímavostí o lese, místní fauně a floře a Šumavě.

Železné město v Dolních Vítkovicích

Impozantní industriální dílo nedaleko Ostravy založil arcivévoda Rudolf Jan Habsburský. Skládá se z tří na sebe navazujících celků – černouhelného dolu, koksovny a vysokopecního provozu. Pro návštěvníky je připravena prohlídková trasa a moderní vědecké centrum Svět techniky se čtyřmi expozicemi. Když už budete v Dolních Vítkovicích, navštivte i Ostravu. Najdete tam zoo, městečko miniatur a spoustu možností sportovního vyžití.