Dovolená za hubičku? Dá se snadno najít

Obliba dovolených na vlastní pěst je čím dál populárnější a na služby cestovních kanceláří se Češi už tolik neobrací. Jedním z důvodů mohou být i portály pro cestovatele shromažďující slevové akce aerolinek, díky kterým lze na letenkách podstatně ušetřit.

Portály pro cestovatele

Mezi ty nejznámější patří v současnosti asi weby cestujlevne.com a zaletsi.cz. Oba shromažďují nejen promo akce jednotlivých aerolinek, jejich slevové kampaně a speciální zvýhodněné akce, ale dělí se se čtenáři i o chybách v cenách letenek, které mohou mnohdy znamenat rozdíl i několik tisíc korun. Portál cestujlevne.com navíc nabízí i průvodce po jednotlivých destinacích a poměrně obsáhlé je i cestovatelské fórum. Online si lze samozřejmě nastavit upozornění na konkrétní destinaci a v případě, kdy se objeví akce na vámi požadované letenky, dostanete z portálu upozornění v podobě mailu.

Jste-li však flexibilní, doporučujeme weby sledovat průběžně, mnohé akce totiž často během dvou dnů mizí či se zvýhodněné letenky vyprodají. Chce to sice být trochu spontánní a neváhat okamžitě zabalit kufry nebo vyčerpat úspory, výhledově na tom však ušetříte nemalou sumu.

Jak vznikají chyby u cen letenek

Jak již bylo zmíněno, portály pro cestovatele šíří i chyby u cen letenek, které tu a tam vznikají. Ty vznikají během cesty po síti nebo obyčejnou lidskou chybou. I letenky jsou totiž prodávány přes obrovské rezervační systémy, které spolu mnohdy musí komunikovat, a tehdy přichází na řadu potenciální problém. Neúmyslně zlevněná letenka je většinou důsledkem nezapočítání palivového příplatku, což zapříčiní neznámá chyba v systému prodejce. Neexistuje však způsob, jak takovou chybu cíleně hledat, a tak se aerolinky raději vyrovnávají se ztrátami, které pro ně mnohdy nejsou až tolik podstatné. Pro koncového zákazníka to ovšem znamená o dost nižší cenu, za kterou se do dané destinace normálně nedostane. 

Ubytování

Populární je v poslední době i poptávka soukromých bytů, domů či pokojů místo rezervace pokoje v oficiálním ubytovacím zařízení. Mezi nejznámější portál nabízející tuto možnost je Airbnb. Ten zákazníkům umožňuje hledat ubytování ve zvolené destinaci podle svých vlastních specifik a přání a díky tomu, že zaštiťuje i platby, nemůže se stát, že naletíte nějakým podvodníkům. Airbnb si totiž platbu za ubytování zablokuje, nájemci ji ovšem dá k dispozici až po vašem pobytu.

Tip na závěr: Nikdy nedělejte tu chybu, aby si koupili letenku bez prozkoumání ubytovacích zařízení v konkrétním místě a na konkrétní datum. Můžete mít totiž štěstí na letenky a pořídit je velmi výhodně, bude-li se ovšem v tu dobu v dané destinaci konat nějaká akce přitahující davy turistů, zcela určitě nenajdete levné ubytování. Právě naopak, ceny budou přemrštěné, a to i přes portály, jako je Airbnb. Vždy prozkoumejte oboje zároveň.