Tipy a triky, jak zvládnout nečekané výdaje

Co by se stalo, kdybyste zítra přišli o práci? Měli byste dostatek finančních prostředků na překlenutí období bez práce nebo by tím pro vás okamžitě vyvstaly potíže? A co když se vám například kompletně porouchá auto? Pokryje ztrátu vaše pojistka nebo budete muset nové platit ze svého? Dluhům se nelze vždy zcela vyhnout, většinou totiž přicházejí, když to nejméně čekáte. Poradíme vám, jak být na podobné situace připraveni.

Začněte si vést nouzový fond

Asi nejlepší způsob, jak být připraven na katastrofické finanční scénáře, je mít založený nouzový fond. Otevřete si tedy ještě jeden účet, na který se co nejrychleji pokuste dostat nějakou finanční rezervu. Ideální je mít alespoň trojnásobek vaší měsíční mzdy. Tak máte dva měsíce čas na to, abyste si našli novou práci v případě výpovědi a další měsíc do výplaty.

Naplánujte si osobní měsíční rozpočet

Vždy je jednodušší najít peníze navíc, pokud do detailů znáte tok vašich peněz. Ukradněte tedy hodinku vašeho času, vezměte tužku a papír a zaznamenejte si, kolik měsíčně utratíte a za co, a kolik měsíčně vyděláte. Tak byste měli být zároveň schopni vidět, kde by se dalo ušetřit a které výdaje jsou zcela zbytečné. Navíc vás poté máloco překvapí, jelikož budete mít o svých penězích přehled.

Buďte připraveni na případné problémy

Budoucnost předpovídat nelze. Avšak lze vytušit, když se schyluje k problému. Tak například, pokud vám několik dnů po sobě nefunguje topení, může se buď jednat o nějakou banalitu nebo to také může znamenat, že se vám co nevidět zcela porouchá bojler. To samé platí u automobilu. Pokud po delší dobu pozorujete, že je s ním něco v nepořádku, mohou se vaším směrem hnát problémy v podobě několikatisícových výdajů. Naučíte-li se tušit problémy, než se vůbec stanou, budete mít možnost se jim úplně vyhnout nebo si alespoň vydělat tolik peněz, abyste se o ně mohli postarat.

Sjednejte si vhodné připojištění

Pojištění proti úpadku nabízí většina komerčních pojišťoven působících na českém trhu. Pojistit se tak lze pro případy ztráty zaměstnání, pracovní neschopnosti, ale i v případě trvalých následků po úrazu. Nejedná se o kdovíjak nákladnou částku v rozpočtu a může vám to pomoci ve chvíli, kdy se ocitnete bez příjmu nebo na nemocenské. Připojištění schopnosti splácet nabízí i některé finanční instituce při uzavírání smluv o úvěru. Zároveň zkontrolujte stávající pojištění domácnosti a ujistěte se, že jste za poslední roky s pojišťovnou aktualizovali údaje o vašem obydlí. 

 Ohodnoťte nás! Ohodnoťte Váš chat a pomůžete nám zlepšit naše služby. +