Jak si užít pobyt na slunci a nespálit se?

Sluneční paprsky konečně nabírají na síle, což většina lidí s nadšením vítá. Než ovšem konečně vyrazíte k vodě, nezapomeňte na ochranu proti slunci. To tělu sice přináší spoustu pozitiv jako vitamin D a podporu produkce serotoninu, který napomáhá v boji se špatnou náladou, ale všeho moc škodí. Kromě letního opálení totiž sluneční paprsky mohou pokožku značně poškodit. Nejčastějším problémem je spálení pokožky, ale výjimkou nejsou ani vrásky nebo dokonce rakovina kůže. Přečtěte si osm tipů, jak si letošní léto a krásné počasí užít bezpečně.

Zůstaňte ve stínu a zahalte se

Vyhnout se slunci je vůbec nejefektivnější způsob, jak ochránit vaši pokožku, a to hlavně v době, kdy jsou sluneční paprsky nejsilnější. Konkrétně mezi jedenáctou hodinou dopoledne a třetí hodinou odpoledne si oblékejte oblečení s dlouhým rukávem. Co se barev týče, vybírejte raději ty tmavší. Například bílé triko vás před spálením ochrání asi podobně jako opalovací krém s faktorem 7. Stejně tak si nezapomeňte zahalit hlavu a uši, které přichází do kontaktu se sluncem jako první.

Vybírejte vhodný opalovací krém

V drogeriích a lékárnách je k dostání nepřeberné množství opalovacích krémů. Ale kterých z nich nabízí tu nejlepší ochranu? Nechráněná pokožka se spálí přibližně po deseti minutách na přímém ostrém slunci. SPF faktor neboli sun protection factor, kterým se opalovací krémy označují, uvádí dobu, o kterou se ochrana prodlouží. Koupíte-li si tedy krém s faktorem 20, znamená to, že pokožka bude chráněna dvacetkrát déle než těch obvyklých deset minut. To však platí za ideálních podmínek. Opalovací krém se koupáním a pocením rychle ztrácí a tím pádem dochází ke snížení ochrany. Z toho důvodu je důležité opalovací krém nanášet každé dvě hodiny a vždy po koupání. Zároveň vždy vybírejte takové opalovací krémy, které mají alespoň faktor 15. Co se aktivních složek týče, kupujte produkty obsahující oxid zinečnatý a oxid titaničitý. To jsou složky nabízející nejlepší ochranu proti škodlivému UV záření.  Přednost dejte raději krémům než opalovacím olejům.

S opalovacím krémem nešetřete

Opalovací krém byste měli nanášet vždy, když vyjdete na slunce, a během dne jej pak pravidelně znovu aplikovat. Mraky navíc blokují pouze kolem 20 % škodlivého UV záření, spálit se tedy můžete i v případě, je-li zrovna zataženo. Krémem se namažte vždy alespoň 20 minut před odchodem z domu, aby pokožka krém dostatečně absorbovala. Častým problémem je také to, že lidé nanášejí opalovacího krému nedostatek. Uvádí se, že celé tělo pokryje asi 25 ml tekutiny. Pro lepší představu, je třeba asi dvou čajových lžiček krému na pokrytí hlavy, krku a rukou. Dvě celé lžíce poté zakryjí nohy a tělo. Co se dětí týče, u nich není opalovacího krému nikdy dost, nešetřete!

Ověřte si expirační dobu opalovacího krému

Většina opalovacích krémů má trvanlivost tři roky. V Evropě je navíc povinné na produkt uvést, jak dlouho je vhodné výrobek používat po otevření. Tato doba je označena malým symbolem připomínajícím nádobku s otevřeným víčkem, u které je uvedeno číslo značící počet měsíců. Na druhou stranu, užíváte-li tolik opalovacího krému, kolik se užívat má, jedno balení vám zcela určitě nevydrží tak dlouho, aby se krém zkazil.

U dětí si dejte extra záležet

Není žádným překvapením, že děti jsou často mnohem aktivnější než dospělí. Veškeré skotačení a skákání do vody znamená jediné, a to že potřebují aplikovat opalovací krém daleko častěji než jejich rodiče. U dětí zároveň užívejte alespoň faktor 30. Zauvažovat můžete i nad koupí plavek zakrývajících celé tělo. Pokožka malých dětí je daleko citlivější a škody napáchané slunečními paprsky mohou vést k vážným problémům v budoucnosti. Děti tedy zkuste držet ve stínu a hlavu jim chraňte kloboukem s širokou krempou, obzvláště, jsou-li mladší šesti měsíců.

Chraňte i své oči

Den na slunci bez žádné ochrany pro oči může způsobit dočasné, ale zato bolestivé problémy. Vždy tedy mějte při ruce sluneční brýle. To, že není dobré koukat přímo do slunce ani s brýlemi, asi připomínat netřeba.

Buďte připraveni

Během letních měsíců se může počasí rychle měnit a sluneční svit může nabrat na intenzitě během chvíle. Jak je ale známo, štěstí přeje připraveným, a tak u sebe vždy mějte opalovací krém, čepici nebo klobouk a sluneční brýle. Co kdyby náhodou.

Nejen přímé sluneční paprsky mohou způsobit popálení

Voda, písek, a dokonce i světlé zdi či chodníky mohou odrážet sluneční světlo. Proto se můžete spálit, i přestože jste ve stínu, a tak byste opalovacím krémem v letních měsících měli být namazaní neustále. To samé však platí i v zimě, když jedete lyžovat. Odraz slunečních paprsků od sněhu dokáže napáchat podobné škody.

Ve Ferratum zbožňujeme věci, které sbližují lidi po celém světě, a letní atmosféra a slunečné dny mezi ně zcela určitě patří. Nezapomeňte tedy na tyto zásady a užívejte si teplé počasí bezpečně!

Pokud se vám článek líbil, nezapomeňte mu dát like na sociálních sítích. Více podobných článků najdete na našem blogu.

Chcete-li se dozvědět více o tom, jak může Ferratum Bank udělat váš život příjemnějším, podívejte se sem

 Ohodnoťte nás! Ohodnoťte Váš chat a pomůžete nám zlepšit naše služby. +