Kam v létě v Čechách vyrazit a vejít se do 500 Kč?

Letní počasí svádí k poznávání českých luk a hájů. Výlety s rodinou však někteří stále odkládají na neurčito kvůli obavám ze zatížení již tak napjatého rozpočtu. My pro vás ale vybrali místa a aktivity, kde utratíte maximálně pár stovek.

Malé zoo a zooparky

Minizoo jsou ideálním místem, kde se děti mohou zblízka seznámit s domácími zvířaty, jako jsou morčata, králíčci, křečci, ale i poníci, ovečky či zakrslé kozičky. Vstupné je většinou symbolické a kromě obvyklého pozorování zvěře je nezřídka povoleno ke zvířátkům jít, pohladit je, ale i se účastnit prací, které péče o zvířata obnáší. Doporučit můžeme například Zoopark Zelčín, kde jsou pro milovníky koní nabízeny vyjížďky. Zajímavá je i minizoo Aqua Terra Štramberk, kde návštěvníci najdou stovky tropických ryb, nejrůznější druhy hadů, ještěrů a drápkaté opičky.

Víkend v přírodě

Česká příroda nabízí nespočet příležitostí, jak strávit nerušený víkend mimo civilizaci. Návštěva přírodních památek navíc nic nestojí a určitě neuškodí zamířit na místa, kde lidská ruka ještě nestihla napáchat škody. Určitě si nenechte ujít poušť v jižních Čechách, která se rozkládá na okraji chráněné krajinné oblasti Třeboňsko. V písečném přesypu u Vlkova, který připomíná malou poušť, najdete vzácné suchomilné rostliny a nejrůznější teplomilné druhy hmyzu. V Praze doporučujeme návštěvu Prokopského údolí, které proslulo díky slavnému paleontologovi Joachimu Barrande. Ten zde zkoumal prvohorní naleziště a v současnosti je zde oáza klidu a častý cíl cyklistů i bruslařů. Z okolních skal je nádherný výhled na pražská panoramata. Pronikněte-li hlouběji do přírodní rezervace, nenechte i ujít zdejší jezírko a tunel, který skýtá útočiště pro netopýry. Nádherný je například i prales v Beskydech, stepní krajina na Vysočině či Boubínský prales.

Přírodní koupaliště

Parné dny je ideální trávit u vody. Umělá koupaliště však bývají přelidněná a vstupné se kolikrát šplhá do astronomických výšin. Neprohloupíte, když zabalíte občerstvení, deku a plavky a vyberete jednu z přírodních vodních ploch.  Z přírodních koupališť doporučujeme například Máchovo jezero, Slapy či jezero Lhota. To nadchne milovníky koupání bez plavek, první veřejná nudistická pláž tu byla již od roku 1989. Vstupné v těchto koupalištích nepřesahuje 50 Kč za den a většinou je povolen i psí doprovod. Současným hitem jsou i tzv. biotopy, tedy nádrže ke koupání, které se čistí pomocí rostlin a písečného dna, díky čemuž se obejdou bez chemie. Bez obav do nich tedy mohou alergici nebo všichni, kterým chlor na klasických koupalištích způsobuje podráždění pokožky a očí. Biotop najdete například v obci Bantice, v Kovalovicích či v pražském Radotíně. Zcela bez vstupu jsou většinou chovné rybníky či zatopené lomy. Mezi ty nejhezčí patří lom Výkleky nedaleko Olomouce či lom Kosov u Berouna. 

 Ohodnoťte nás! Ohodnoťte Váš chat a pomůžete nám zlepšit naše služby. +