Rybaření je náročný koníček. Ale stojí za to!

Na rybaření je nahlíženo hlavně jako na koníček starší mužské generace, tento sport se ale pomalu vrací do módy a postupně se do něj vrhají ženy i muži všech věkových kategorií. Na kolik rybaření přijde a jaká jsou pozitiva tohoto poněkud introvertního koníčku?

Pár slov o rybaření

Rybaření má v Čechách dlouholetou tradici, v minulosti to byl totiž jeden ze základních způsobů opatřování potravy. V průběhu vývoje lidské společnosti se však lovecká vášeň, jejíž cílem bylo získání potravy, změnila v uspokojení z lovu samotného. Ceněným se stal i čas strávený u vody, kde mnozí rybáři načerpávali energie před návratem do měst. Sportovní rybolov se však v České republice začal vyvíjet až od 19. století, přestože naviják byl vyroben již v 17. století v Anglii.

Počáteční náklady

Provozování celé řady sportů je dnes finančně náročné a rybaření není výjimkou. Rozhodne-li se v dnešní době dospělý člověk začít s rybolovem, musí si připravit několik tisíc korun, a to hovoříme pouze o základní výbavě. Každý rybář navíc k rybolovu nezbytně potřebuje státní rybářský lístek, povolenku a zároveň je nutné uhradit členský příspěvek u místní organizace rybářského svazu. U většiny organizací je navíc povinnost odpracovat určitý počet brigádnických hodin, ze kterých je ale možné se vykoupit. Byrokratické poplatky se tak většinou vyšplhají na 1000 Kč. Co se výbavy k rybaření týče, nezbytností je metr, vyprošťovač háčků a podběrák. Základní výbava obsahuje alespoň dva pruty, dva navijáky, vlasce, háčky, zátěže, splávky, vidličky a vezírek. Na to si tedy připravte alespoň 4000 Kč. Další výdaje ovšem přijdou, pokud si rybolov zamilujete. Nezbytností se totiž stanou i krabičku usnadňující manipulaci s háčky a olůvky, pláštěnky, batoh, krmení apod.

Kam v tuzemsku na ryby?

Ideální revír pro každého samozřejmě neexistuje. Revíry vlastněné soukromými osobami bývají více zarybněné, svazové revíry jsou ale výrazně levnější. A který tedy vybrat? Začátečníkům doporučujeme rybolov nejprve na soukromém revíru, kde je kolikrát možné půjčit si vybavení a na břehu často najdete i stánky s občerstvením. Mezi ty nejoblíbenější patří Ostrov u Macochy, Revír Štít či Revír Jestřabice. Naopak svazovým revírem je například Vltava v Praze, kde je rybolov možný od jezu v Troji až po Jiráskův most. Oblíbená je i průmyslová nádrž Jívka, kterou najdete na Trutnovsku.

Ekologie a ochrana ryb

Americký výzkum konstatoval, že rybáři kontaminují životní prostředí tisíci tunami olova ročně a neuklizené rybářské vlasce a háčky mohou navíc smrtelně zraňovat ryby a vodní ptáky. Pozitivem rybolovu je však fakt, že rybáři se nezřídka starají o vodní plochy a okolí. I do tohoto sportu se tedy ekologie pomalu vkrádá a rybáři začínají chápat, že rybí společenstva je potřeba chránit. V Americe je dokonce čím dál populárnější druh lovu „chyť a pusť a tento systém se začíná využívat i v Čechách. Na škodu ovšem není myslet zeleně a po rybolovu po sobě místo uklidit a nenechávat použité vybavení ladem v trávě.

 Ohodnoťte nás! Ohodnoťte Váš chat a pomůžete nám zlepšit naše služby. +