Chcete odolat impulzivním nákupům?

Spontánní nákupy – zdroj okamžitého uspokojení a příčina mnoha hádek v domácnosti. Nezáleží na tom, jak dobře hospodaříte s penězi, někdy je zkrátka téměř nemožné spontánnímu nákupu odolat. Ve většině případů ale nejde o tak nezbytné položky, jak sami sebe přesvědčujeme. Přinášíme tipy, jak se vyhnout neplánovaným výdajům za zbytné položky.

 

1.Ignorujte slevu na cenovce. Spočítejte si skutečné náklady

Nikdy nedovolte, aby vám slevy a výhodné nabídky zatemnily oči a znemožnily racionální uvažování. Je to pouze výhodná koupě a záleží na tom, jestli se vám skutečně vyplatí. Zvažte to pečlivě a zamyslete se nad skutečnými náklady a návratností investice do budoucna, než si zboží odnesete k pokladně. Kolik dnů byste museli pracovat, abyste si vydělali na nákup této nové televize? Jak jinak a lépe byste mohli naložit s danými penězi?

 

Pokud jde o oblečení, boty nebo doplňky, další způsob, jak zhodnotit nákup, je zkusit si spočítat, kolikrát daný kousek vezmete na sebe a na kolik tedy reálně vyjde nákup vzhledem k reálnému využití. Zajisté, luxusní sluneční brýle od známé designérské značky za několik tisíc skvěle doplní váš outfit a budete v nich trendy, ale jak často bývá slunce tak intenzivní a jak dlouho svítí, aby se vám tento nákup vyplatil? V našich podmínkách slunce svítí obvykle půlku léta, pokud máme tedy zrovna štěstí na vydařené léto. Každé nasazení těchto brýlí by vás tedy mohlo vyjít na několik desítek až stovek korun.

 

2.Vyspěte se na to. A pak ještě jednou

Když uvidíte něco, co opravdu musíte mít, dopřejte si odstup a nejdříve o koupi nějaký čas přemýšlejte. Zkuste to a ponechte si na konečné rozhodnutí ideálně týden – nebo ještě déle, pokud vydržíte. Pokud po dané věci stále zoufale toužíte, i když to je už měsíc, co jste ji spatřili za výlohou, potom může nákup dávat smysl. Jakmile si ale dáte čas na rozmyšlenou, pravděpodobně zjistíte, že to přeci jen není nejlepší nápad, a tu myšlenku úplně vypustíte.

 

3.Pokud máte splín, nikdy nechoďte nakupovat

Je jednoduché vnímat nějakou pěknou věc jako rychlé vykoupení ze špatné nálady, avšak takovýto unáhlený nákup vás neudělá šťastnými. Naopak – funguje to jako sestupná spirála. Pokud utrácíte, abyste si ulevili od stresu, dostáváte se později do ještě většího stresu kvůli zbytečně utraceným penězům.

Nikdy nemůžete napravit negativní emoce negativními činy. Namísto toho se pokuste zahnat špatnou náladu něčím pozitivním či veselým, zkrátka něčím konstruktivním. Jděte na procházku, zacvičte si nebo vytáhněte přátele ven. Nebo si alespoň udělejte radost něčím ne tolik nákladným.

 

4.Nakupujte raději online

Možná to bude znít kontraproduktivně, když mluvíme o impulzivním nakupování, ale díky tomu, že své nákupní choutky přesunete online, můžete skutečně ušetřit. Když už jste online, můžete si na vybraný výrobek pořádně posvítit a koupit ho za co nejpříznivější cenu. Schválně, kolikrát vás špatné recenze na internetu odradily od koupě něčeho, co vám padlo na první pohled do oka? Pokud stojíte v kamenné prodejně, nikdo takový, kdo by vám dal pozitivní či negativní referenci, není po ruce.

Další skvělou věcí na nákupech online je, že celkovou částku vidíte v nákupním košíku ještě předtím, než ji zaplatíte. Vyhnete se tak nepříjemným zjištěním přímo na pokladně, kdy se většina z nás už zdráhá vybrané zboží zredukovat.

 

5.Nakupujte ve správné společnosti

Vaše přátele jste si pravděpodobně vybrali proto, že máte spoustu věcí společných. Pokud k těmto společným zájmům patří zběsilé nakupování věcí, na něž ani jeden z vás nemá, nikdy nechoďte nakupovat společně. Pokud zvažujete účelnost nákupu nového páru bot, potřebujete vedle sebe kamaráda, který vám umí poradit NE. Ne takového, který si stejný pár bot bude zkoušet ve své velikosti. Někdo musí být za toho rozumného.

 

6.Noste při sobě hotovost

Je těžší posoudit zbytečnost nákupu, když utracené peníze nevidíte fyzicky a na vlastní oči opouštět vaši peněženku. Pokud budete platit hotově, každý nákup si raději dvakrát rozmyslíte.

 

7.Mějte zvláštní rozpočet na radosti pro sebe

Pracovat tvrdě a hospodařit s penězi rozumně není žádná zábava, pokud si čas od času nedopřejete odměnu. Počítejte s dílčím rozpočtem na věci, které vám dělají radost, ve vašem měsíčním rozpočtu. Je to jako poděkování za to, že s penězi zacházíte uvážlivě.

Může jít o peníze, které utratíte za jeden víkend mimo domov nebo dobrou večeři v restauraci na konci měsíce. Můžete si také dovolit koupit si pěkné oblečení ve výplatní den nebo si stanovte částku, za kterou si můžete v příštím týdnu udělat libovolnou radost.

 

8.Uložte si stranou ušetřené peníze

Peníze, které byste bývali utratili za zbytečnosti, si po několik měsíců ukládejte stranou. Zakažte si k nim přístup a uložte je třeba na účet. Po dvou až třech měsících se podívejte, jaká je výsledná ušetřená suma a nechte běžet fantazii naplno!

Kolik peněz byste tímhle tempem ušetřili třeba za rok? Vystačilo by to na pěknou dovolenou? Nebo byste si mohli pořídit nové auto? Kdybyste tento postup zvolili už dříve, možná byste měli slušnou jistinu na stavbu nového baráku.

V určité chvíli peníze vyberte a kupte si za ně něco, co vám zlepší nebo zjednoduší každodenní život. Stejný přístup zvolte i pro příště.

 

Pokud se vám podaří tyto rady dodržovat, jste na nejlepší cestě k rozumnému nakládání s penězi. O rady a tipy se podělte i s vašimi přáteli a pomozte jim zbavit se nákupních zlozvyků.