Zimní dovolená na horách: Pozor na rozpočet!

Ať už jste vášniví lyžaři, jezdíte na snowboardu nebo se jen rádi procházíte zasněženou krajinou, dovolená na horách má své nepopiratelné kouzlo. Dopřává si ji pravidelně většina Čechů a díky příznivým cenám rok od roku roste zájem i o zimní radovánky v zahraničí. Aby vás po dovolené nezaskočila díra v domácím rozpočtu, výdaje si raději naplánujte a vítr si namísto peněženky užívejte raději na svahu.

Hory mají v zimě své kouzlo a málokterý příznivec zimních sportů si je v tomto období nechá ujít. Díky idylické krajině lákají vysoké nadmořské výšky i nesportovce. Sněhové podmínky často nejsou v Česku dokonalé a sněhu na svahu si můžeme užívat jen omezeně, proto čím dále více Čechů volí raději jistotu a vydává se do ciziny. Například Alpy v sousedních zemích nabízejí vynikající lyžařské příležitosti, ovšem je třeba počítat s většími náklady. K nákladům za ubytování se tradičně přidávají ještě výdaje na cestu, skipasy, výstroj, stravování a nějaké ty atrakce. Aby vám dovolená na horách neprovětrala peněženku, inspirujte se tipy, jak ušetřit.

Vyjeďte mimo hlavní sezónu

Cenový rozdíl za ubytování může být ve špičce a mimo ni až 100 %. Termíny hlavní sezóny přitom nejsou ve všech zemích stejné, proto se vyplatí sledovat akční nabídky. Pokud se chcete s jistotou vyhnout hlavní sezóně, neomezujte se pouze na jarní a podzimní termíny, ale vyrazte naopak hned po Novém roce. Mnoho lyžařských středisek nabízí v prvních třech lednových týdnech mezi Novým rokem a jarními prázdninami nižší ceny. Nejvytíženější bývají ski areály začátkem února. Ať už sháníte zimní pobyt u nás či v zahraničí, podívejte se na nabídku slevových portálů, kde se dají pořídit za zajímavé ceny.

Nákup vybavení

Dovolená na horách jde ruku v ruce se zvýšenou investicí do sportovního vybavení, proto je nezbytné, abyste počítali i s těmito výdaji. Řada z nás každoročně řeší otázku, zda se vyplatí koupit si vlastní výstroj, nebo si ji za poplatek půjčit. U malých dětí se určitě vyplatí výstroj půjčit, neboť původnímu lyžařskému vybavení rychle odrostou a kupovat ho nové rok co rok je holý nerozum. Nejvíce se vyplatí půjčit si vybavení v místě bydliště anebo nakoupit si vlastní v době slev a výprodejů. Zimní oblečení a výbava patří mezi dražší položky, koupit je tedy s 20- nebo 30procentní slevou se vyplatí.

Nezapomínejte na pojištění

Ušetřit se dá na různých položkách, ale nikdy by to nemělo být pojištění. Můžete si tak ušetřit stovky tisíc za pouhé lékařské ošetření a bezodkladnou péči. Základem je pojištění léčebných výloh, rozhodně ale doporučujeme přidat i úrazové pojištění a pojištění odpovědnosti za škodu. Náklady se pohybují v desítkách korun za den a to je investice, která se vám za tu jistotu stoprocentně vrátí.

Financování dovolené

Zimní dovolená nepředstavuje pro mnohé Čechy natolik vysoký výdaj, aby ho museli plánovat dopředu. Většina si tak zaplatí dovolenou z vlastních úspor. Půjčovat si kvůli několikadenní dovolené se nevyplatí kvůli dluhovému zatížení do budoucna. Pouze v případě, že potřebujete vykrýt v řádu tisíců, můžete zvolit čerpání krátkodobé finanční rezervy Ferratum Credit. Prostřednictvím této služby můžete zažádat až o 35 000 Kč a libovolně si nastavit dobu splácení i výši samotných splátek. Jedinou podmínkou je splatit každý měsíc alespoň 12,5 % z aktuálně dlužné částky. 

 Ohodnoťte nás! Ohodnoťte Váš chat a pomůžete nám zlepšit naše služby. +