Jak nenaletět obchodníkům na povánoční slevy

S příchodem nového roku nastávají prodejcům z hlediska tržeb skutečné žně. V tomto období se návštěvníci obchodů dychtivě vrhají k regálům označeným slevovými poutači a nakupují bezmyšlenkovitě. Z loňských statistik přitom vyplynulo, že krátce po Vánocích se výrazně ušetřit nedalo a pocit výhodného nákupu byl jen zdánlivý. Jak se zorientovat ve slevové nabídce a nenechat se napálit?

Zdatní obchodníci vydatně podněcovali zákazníky ke koupi všeho zbytného i nezbytného už v předvánočních týdnech, mnozí z nich dokonce ještě před první adventní nedělí, a nejinak je tomu po svátcích. Nový rok je na jednu stranu čas, kdy se obchodníci zbavují přeplněných skladů s vánočními zásobami, na druhou stranu prodejci rádi zneužívají psychologického efektu, který v nás pouhé slovo „sleva“ vyvolává. Nakoupit v povánočních výprodejích se dá bezesporu dobře, ovšem zdaleka neplatí, že každá nabídka inzerovaná jako výhodná je výhodná i ve skutečnosti. Jak nenaletět přičinlivým obchodníkům?

Pozor na nekalé praktiky

Česká obchodní inspekce každoročně upozorňuje na klamavé a nekalé praktiky obchodníků, kteří cenu prodávaného zboží před Vánoci uměle zvýší řádově o 25 až 30 % a následně ji po novém roce opět za patřičného humbuku sníží. Jde tedy jen o slevu naoko, ve skutečnosti se cena zboží vrátí na svou původní úroveň a dojem výhodné koupě je jen prodejním trikem. Tento nekalý, avšak značně rozšířený trend potvrzují i loňské statistiky, které ukázaly, že u dvou třetin zboží nedošlo měsíc po Vánocích k žádnému skutečnému pohybu ceny. Prodejci dnes s cenami operují velmi obratně a často si počínají tak, že je jejich chování právně nepostižitelné. Ostražití tedy musí být především kupující. Hlídejte si vývoj cen, a to tak, že budete sledovat konkurenci, srovnávat ceny s internetový obchody či používat srovnávače cen online.

Odolejte prvotnímu pokušení

Vyhněte se prvotnímu slevovému šílenství a počkejte, až první nápor dychtivých nakupujících ustane. Nemá to jen důvod praktický, abyste ušetřili vaše nervy, ale s vysokou pravděpodobností se dočkáte opravdu výhodných nabídek. Výprodeje standardně trvají až do konce února a v druhé či třetí vlně slev pořídíte požadované zboží za zajímavé ceny. Nakupovat nejdříve koncem ledna se vyplatí také proto, že prodejci budou muset brzy uvolnit sklady pro jarní zboží, a proto jsou ochotnější jít s cenou dolů.

Zaměřte se na konkrétní zboží

Vyvarujte se pokud možno bezcílného bloumání slevovými regály a do výprodejů choďte s jasným cílem či neprůstřelným nákupním seznamem. Přestože obchodníci většinou spouštějí plošné výprodeje, jsou kategorie zboží, kde se slevy vyplatí více a kde méně. Nejvýhodnější nabídky najdete v lednových slevách hlavně na televize, pračky, ledničky, mobilní telefony a notebooky. Obecně se tedy jedná o domácí spotřebiče a elektroniku. Pokud byste rádi využili tohoto příznivého času například na koupi potřebného spotřebiče či užitečné elektroniky a scházejí vám finance, informujte se o flexibilní finanční rezervě Ferratum Credit. Můžete si půjčit jednorázově či opakovaně až 35 000 Kč a nastavit si libovolnou dobu splácení i výši jednotlivých splátek. Výhodou je, že finanční rezerva se chová jako kontokorent či revolvingový úvěr. Nezatíží vás tedy do budoucna dluhy a můžete ji kdykoli pohodlně a bez sankcí splatit. Hradíte pouze denní úrok a úrok z aktuálně čerpané částky. Zřízení a vedení služby je zdarma.

 Ohodnoťte nás! Ohodnoťte Váš chat a pomůžete nám zlepšit naše služby. +