Novoroční předsevzetí pro vaši peněženku

Vyvolává ve vás konec roku lítost nad promarněnými financemi a prázdným bankovním kontem? Dejte si do roku 2017 předsevzetí, které vám pomůže ušetřit.

Mějte přehled o svých financích

Napovídá vám rozum, že nevyděláváte úplně málo a přitom peníze mizí, aniž byste tušili kam? Problém pravděpodobně tkví v nedostatečném sledování všech příjmů a výdajů. Pokud nevíte, kolik přesně činí váš měsíční příjem a kolik náklady, nemůžete si spočítat, kolik můžete reálně utratit. Z toho důvodu většinou vznikají problémy s nedostatkem financí před výplatou a nulové rezervy v případě problémů.

Sledování toku financí můžete zaznamenávat buď pomocí některých chytrých aplikací, nebo vám postačí jen tužka a papír. Veškeré výdaje rozdělte na jednotlivé kategorie, jako je bydlení, splátky, jídlo, doprava, zábava, apod. A následně si do druhého sloupečku napište celkové příjmy. Pokud vaše mzda s přehledem pokrývá vaše výdaje, spočítejte, kolik procent příjmů byste zvládli dávat stranou. Může se stát, že zjistíte, že měsíčně utratíte klidně až 30 % celkových příjmů, peněz, které vlastně utrácet nemusíte. Tyto peníze můžete posílat na spořicí účet. Na ten se vyplatí dávat i nečekané příjmy, jako jsou nečekané bonusy v práci či drobný přivýdělek.

Silná vůle je základ

Víte-li, že utrácíte mnohdy až zbytečně moc peněz za věci, které ještě ke všemu nepotřebujete a kolikrát si je ani nemůžete dovolit, bude třeba celkově změnit přístup k penězům a jejich utrácení. Na to pomáhá například pravidlo 24 hodin. Vždy, když vidíte nějakou věc, kterou byste jinak bezmyšlenkovitě popadli a koupili, dejte si 24 hodin na rozmyšlenou. V drtivém procentu případů se stává, že si po celém dni uvědomíte, že tuto věc vlastně ani nepotřebujete. Pomoci může i přepočítávání utracených peněz na hodiny strávené v práci. Pokud stojíte v obchodě a máte pocit, že se na vás zimní kabát, který vlastně vůbec nepotřebujete, směje, spočítejte si, kolik hodin jste na něj vydělávali. Nebo to nebyly hodiny, ale dny? A stálo vám to za to? Možná po chvíli uvidíte, že se kabát nesměje na vás, ale na paní vedle.

Úsporné myšlení

Ke snížení vašich měsíčních nákladů vede i úsporné myšlení ve všech možných oblastech života. Začíná u využívání městské hromadné dopravy, pokračuje to přes vaření obědů doma a končí u refinancování půjček. Stačí se jen zamyslet nad jednotlivými položkami ze seznamů výdajů a popřemýšlet, zda by to nešlo udělat jinak a levněji. Jako hnací motor může sloužit i použití uspořených peněz na dovolenou nebo na nové auto, kvůli čemu byste jinak museli sáhnout po půjčce. 

 Ohodnoťte nás! Ohodnoťte Váš chat a pomůžete nám zlepšit naše služby. +