Pozor na pokoutní poskytovatele půjček

Mobil

V každém městě narazíte na sloupech, tabulích nebo i zdech na samolepky s nabídkou půjčky pro každého a telefonním kontaktem, nebo webovou stránkou. Jedná se o jednoho z desítek tisíc poskytovatelů krátkodobých půjček, který nabízí půjčky nejčastěji do 5 tisíc korun. Na ty se nevztahuje zákon o spotřebitelském úvěru, což se má v brzké době změnit.

Čtěte podmínky a poskytovatele si prověřte

Na webových stránkách musí být uveden kontakt, ideálně zákaznická linka. Pokud vám nejsou jasné podmínky půjčky, na linku zavolejte. Určitě si přečtěte celé obchodní podmínky poskytované půjčky. Zajímat vás musí především veškeré poplatky spjaté s půjčkou – za schválení půjčky, vedení účtu, sankce za pozdní splacení, možnost splacení půjčky prodloužit.

Varování před nepoctivými poskytovateli půjček je na místě, protože podle dostupných informací využil půjčku před výplatou v posledních dvou letech každý šestý Čech. Nejčastěji si půjčil na základní potřeby domácnosti (jídlo, nájem), nebo na nenadálé výdaje, např. na novou pračku, nebo ledničku.

Jak poznat nepoctivé poskytovatele půjček před výplatou?

Pokud vám někdo slibuje, že půjčí úplně každému, mějte se na pozoru. Seriózní poskytovatel nepůjčí těm žadatelům, kteří již u něj mají dluh. Seriózní poskytovatel také nevyžaduje platbu za žádost o půjčku, nebo za jejích schválení. Výjimkou je ověření držení bankovního účtu zasláním jedné koruny na účet společnosti. Seriózní poskytovatel také s dlužníkem komunikuje a snaží se vyřešit případné problémy.

Vyvarujte se krátkodobých půjček v řádů tisíců korun, u kterých je vyžadována zástava nemovitosti. Půjčka před výplatou musí být bezpečná a nesmí vás zruinovat!