Před létem rostl objem půjček. Mohou za to dovolené, nebo sezóna rekonstrukcí?

Moře

Každoročně před létem roste objem osobních a spotřebitelských úvěrů o přibližně 10%. Údaj zveřejnil Nebankovní registr klientských informací (NRKI), který má informace od většiny nebankovních poskytovatelů půjček. Nárůst půjček v období od března do června (2. čtvrtletí) přitom podle něj ukazuje na „zvýšený zájem o nákup například dovolených na splátky před letními prázdninami.“

Další důvodem, kterému dávají přednost finanční odborníci, však může být sezóna rekonstrukcí domů a bytů, do které se pouští lidé právě v letních měsících. Stavební sezóna startuje na jaře a až do podzimu firmy nestíhají zvládat zakázky.

Než si půjčit na dovolenou, to raději zůstaneme doma

Ze zákaznických průzkumů vyplývá, že na dovolenou si půjčují pouze asi 2% dotazovaných klientům úvěrových společností. Je však možné, že číslo je vyšší a že si lidé půjčují, když ne na celou, tak aspoň na část dovolené.

Průměrná výše útraty za dovolenou činí 16 tisíc korun, více jak polovina Čechů stráví dovolenou v zahraničí, největším tahákem je moře a Chorvatsko. Za dovolenou v zahraničí utrácí rodiny 12 až 23 tisíc korun, za dovolenou v Česku kolem 9 tisíc korun.