Za dovolenou Češi utratí v průměru 16 tisíc korun. Většina míří do zahraničí

Mapa

Stovky tisíc českých turistů míří do Chorvatska. Istrie, Dalmácie, nebo malebné chorvatské ostrovy jsou již tradičním místem pro strávení letní dovolené. V roce 2014 do oblíbené destinace zavítalo více než milión Čechů.

Více než polovina lidí na dovolenou spoří

Přibližně 55 procent dotazovaných na dovolenou cíleně spoří nejméně půl roku, čtvrtina dokonce celý rok. Ale čtyři z deseti dovolenkářů využívají aktuálně dostupné peníze, nebo si na dovolenou půjčí. Půjčku přiznávají pouze 3% dotazovaných, ale podle odborníků je jich počet vyšší. Řada lidí půjčku nepřizná.

A kolik za dovolenou utratíme?

Průměrně je to 16 tisíc korun, ale jsou velké rozdíly mezi dovolenou v tuzemsku (9 tisíc) a v zahraničí (19 tisíc v Evropě, 38 tisíc mimo Evropu). Citelný rozdíl je také mezi dovolenou přes cestovní kancelář, nebo zorganizovaný samostatně. Může dosáhnout až dvojnásobného rozdílu.

Odborníci nedoporučují financovat celou dovolenou půjčkou, výjimkou může být půjčka pouze na část dovolené, například na útratu. Může se jednat o půjčku v řádu tisíců korun, kterou můžete u řady společností pořídit i bezúročně a do 30 dnů vrátit bez jakýchkoliv poplatků navíc.